An exploration of crafts in the Ankara Castle area based on sustainable design and localization
Ankara Kalesi bölgesindeki zanaatların sürdürülebilir tasarım ve yerelleşmeye dayalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 475056
  2. Yazar: ASLIHAN TOKAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Crafts, Industrial Design
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Küreselleşen endüstriyel üretim çağında, geleneksel zanaatlar, sosyal, çevresel ve ekonomik faydalar sağlama olanağına sahip yerel yaklaşımlar sunarak, sürdürülebilir gelişmeye katkı sağlama potansiyelini taşırlar. Ancak, tüm dünyada geleneksel zanaatlar, temelde endüstrileşmeden kaynaklanan sebeplerle giderek kaybolmaktadır. Bu çalışma, Ankara'daki sayılı zanaat üretim bölgelerinden biri olan Ankara Kalesi Bölgesi'ndeki zanaatları, yerelleşme ve kişiselleştirme başta olmak üzere sürdürülebilirlik ölçütleri çerçevesinde incelemektedir. Bu bağlamda, çalışma belirli aşamalarda ilerler. İlk olarak, detaylı bir literatür taramasına dayalı olarak, zanaat bilgi ve becerilerinin tasarım yoluyla desteklenmesine yönelik var olan yaklaşımlar değerlendirilir ve sınıflandırılır. Sonra, çalışma alanındaki mevcut koşulları kapsamlı olarak anlamak üzere, halen sürdürülmekte olan zanaat bilgi ve becerileri, yarı yapılandırılmış görüşme ve görüntü ve ses kaydı yoluyla yapılan saha gözlemleri yöntemleri kullanılarak araştırılır. Son olarak, saha çalışması sonucu elde edilen bulgu ve sonuçlar, zanaatın sürdürülebilirlik için desteklenmesi amacıyla yerel bilgi ve becerilerin tasarım süreçlerine dâhil edilmesine yönelik, tasarım yönlerinin geliştirilmesine katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
In the age of globalized industrial production, traditional crafts have the potential to contribute to sustainable development through offering local approaches with potential social, environmental and economic benefits. Nevertheless, all over the world, crafts are in decline due to the reasons mainly led by industrialization. This study explores the existing traditional crafts at the site of the Ankara Castle, as one of the few craft production areas in Ankara, in relation to sustainability considerations, with an emphasis on localization and personalization. It then incorporates this knowledge into the development of design directions for the empowerment of both craft skills and craftspeople. In this sense, the research comprises of a number of phases. Firstly, via an in-depth literature review, the existing approaches in relation to empowering craft skills and knowledge through design are assessed and categorized. Secondly, in order to gain a holistic understanding on the conditions in the context of the study site, current craft skills and knowledge are examined through a field research including semi-structured interviews and field observations by the use of video and audio recordings. Lastly, the findings and insights from the field research contribute to the development of design directions for integrating local skills and knowledge into the design processes in an attempt to empower crafts for sustainability.