Planktonic foraminifera biostratigraphy and microfacies analysis of the cenomanian-campanian succession in the Haymana-Polatli basin (Ankara, Turkey)
Haymana-Polatlı havzasında (Ankara, Türkiye) senomaniyen kampaniyen istifinin planktonik foraminifer biyostratigrafisi ve mikrofasiyes analizi
- Tez No: 475055
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ALTINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Haymana-Polatlı Havzası'nda çökelen Senomaniyen-Kampaniyen yaşlı istifin planktonik foraminifer biyostratigrafisinin belirlenmesi amacıyla 93.5 metre kalınlığında bir stratigrafik kesit ölçülmüş ve 75 adet örnek toplanmıştır. İstif, geç Senomaniyen rotaliporid ve dicarinellid formlarını içeren kireçtaşları ve erken-orta Turoniyen yaşlı, yer yer şeyl tabakaları içeren killi kireçtaşları ile başlamaktadır. Bu birimler, bol globotruncanidli, kızıl renkli Santoniyen kireçtaşı ve şeylleri ile üzerlenmektedir. İstif, silt yoğunluğu üste doğru gittikçe artan, büyük çoğunluğu gri renkli siltli şeyllerden oluşan monoton Kampaniyen çökelleri ile son bulmaktadır. Örneklerin hem yıkamalarında hem de ince-kesitlerinde yapılan ayrıntılı taksonomik çalışmalar sonucunda bulunan 80 planktonik foraminifer türünün stratigrafik kesit boyunca göstermiş oldukları dağılımlar belirlenmiş, bu bulgulara dayanarak da 9 zon ve 2 altzondan oluşan bir biyostratigrafik çatı ortaya konmuştur. En altta Rotalipora cushmani Zonu-Dicarinella algeriana Altzonu, üste doğru Whiteinella archaeocretacea Zonu, Helvetoglobotruncana helvetica Zonu, Dicarinella asymetrica Zonu - Globotruncanita elevata-Dicarinella asymetrica kesişim Altzonu, Globotruncanita elevata Zonu, Globotruncana ventricosa Zonu, Globotruncanella spp. Zonu, Globotruncana aegyptiaca Zonu ve Gansserina gansseri Zonu tanımlanmıştır. Ayrıca, kesit boyunca değişen mikrofasiyes tipleri de çökelim ortamındaki değişimleri saptamak amacıyla belirlenmiştir. Kesitte aşağıdan yukarıya belirlenen mikrofasiyesler Planktonik Foraminiferli İstiftaşı, Radyolaryalı İstiftaşı, Planktonik Foraminifer ve Radyolaryalı İstiftaşı, Radyolaryalı Spiküllü istiftaşı, Planktonik Foraminiferli vaketaşı, Planktonik Foraminifer ve Radyolaryalı vaketaşı, Siltli Planktonik Foraminiferli Vaketaşı-Çamurtaşı ve Vaketaşı-Çamurtaşı'dır. Geç Turoniyen-Koniasiyen'i temsil eden zonların belirlenememesi ve Santoniyen öncesi ile Santoniyen istifleri arasında bir diskordansın gözlemlenmesi ise bu zaman dilimini kapsayan bir boşluğun varlığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to establish the planktonic foraminiferal biostratigraphy of the Cenomanian- Campanian deposits in the Haymana-Polatlı Basin, a stratigraphic section of 93.5 meters was measured and 75 samples were collected. The stratigraphic section starts with limestones containing late Cenomanian rotaliporid and dicarinellid species and continues with early-middle Turonian aged clayey limestones with sporadic shale beds. These units are overlain by red colored Santonian limestones and shales containing abundant globotruncanids. The stratigraphic section ends with monotonous grey colored silty shales of the Campanian, whose silt content increases more towards the upper part. At the end of detailed taxonomic studies performed on both the washed material and thin sections of the samples, the distributions of 80 planktonic foraminifera species throughout the stratigraphic section were determined. Based on these findings, a biostratigraphic framework including 9 biozones and 2 subzones was established. In ascending order, the Rotalipora cushmani Zone - Dicarinella algeriana Subzone, Whiteinella archaeocretacea Zone, Helvetoglobotruncana helvetica Zone, Dicarinella asymetrica Zone - Globotruncanita elevata-Dicarinella asymetrica concurrent range Subzone, Globotruncanita elevata Zone, Globotruncana ventricosa Zone, Globotruncanella spp. Zone, Globotruncana aegyptiaca Zone and Gansserina gansseri Zone were identified. Moreover, the evolution of depositional environment reflected by the changing microfacies types through the stratigraphic section was revealed. The microfacies identified from bottom to top were Planktonic Foraminiferal Packstone, Radiolarian Packstone, Packstone with Planktonic Foraminifera and Radiolaria, Radiolaria-bearing Spiculite Packstone, Planktonic Foraminiferal Wackestone, Wackestone with Planktonic Foraminifera and Radiolaria, Silty Wackestone-Mudstone with Planktonic Foraminifera and Wackestone-Mudstone. The inability to determine the zones representing the late Turonian-Coniacian as well as the observation of an unconformity between the pre-Santonian and Santonian deposits were interpreted as the existence of a hiatus covering this time period.