Tunable optical properties of Dy3+; Eu3+ DOPED, Dy3+/ Bi3+; Dy3+ /Ce3+; Dy3+/ Eu3+; Tb3+ /Ce3+ codoped LaBO3
Dy3+; Eu3+ DOPED, Dy3+/ Bi3+; Dy3+ /Ce3+; Dy3+/ Eu3+; Tb3+ /Ce3+ ikili katkılı LaBO3 ortoboratların ayarlanabilir optik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 475085
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN YILMAZ, DOÇ. DR. OKAN ESENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda, özellikle üç değerlikli nadir toprak iyonları (NT3+) katkılı inorganik borat fosforları; ışık yayan malzemeler, düz panel ekranlar, beyaz ışık yayan diyotlar (WLED), güneş hücreleri, termolüminesans gibi çeşitli alanlarda faydalı uygulamaları nedeniyle çok dikkat çekmektedir.Bu araştırmada tek fazlı Dy3+; Eu3+ tekli, Dy3+/ Bi3+; Dy3+/ Ce3+; Dy3+/ Eu3+; Tb3+/ Ce3+ ikili katkılı lantan ortoborat fosforları, ilk tepken maddeler olarak metal oksitler ve karbonatlar kullanılarak mikrodalga yardımlı katı hal sentezi yöntemi ile hazırlandı. Yüksek sıcaklıkta fırınlanmadan önce mikrodalga fırında ısıtılması, fırınlanma süresini kısaltarak enerji tasarrufu sağlamakla birlikte küçük toz kristaller üretmeyi mümkün kılar. Malzemelerin kristal yapısı, morfolojisi, anyonik gruplarının titreşim bant modları, düşük frekans bant modları, fotolüminesans özellikleri sırasıyla X ışınları toz kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), zayıflatılmış toplam yansıma (ATR), uzak kızılötesi (Far-Ir) ve flüoresans spektrometreler yardımıyla araştırılmıştır. CIE 1931 hesaplamalarıyla fosforların renk koordinatları belirlenmiştir. Ayrıca, 355 nm dalga boyu eksitasyonu altında fosforların fotoğrafları çekilmiştir. XRD desenleri katkısız, tek katkılı ve ikili katkılı LaBO3 toz malzemelerin başarılı bir şekilde sentezlendiğini göstermektedir. Katkılayıcı olarak yüksek konsantrasyonlarda Ce3+ iyonları içeren XRD desenleri küçük şiddetlerde CeBO3 içermesine rağmen, diğer desenlerde ciddi bir değişim gözlenmemiştir. SEM görüntüleri ürünlerin ince tanecik boyutu ve düzenli morfolojiye sahip olduğunu göstermektedir. ATR sonuçları lantan ortoboratın sahip olduğu düzlemsel borat (BO33-) yapısını kanıtlamıştır. Far-IR spektrumları lantan boratın düşük frekanstaki salınım bantlarını içermektedir. Bu bantlardaki değişimlere bakılarak katkılamanın türü araya girme veya yer değiştirme olarak belirlenebilir. Lüminesans çalışmaları lüminesans şiddetinin ikili katkılamalarla ayarlanabilir olduğunu göstermiştir. Özellikle Dy3+/ Ce3+ ve Tb3+/ Ce3+ ikili katkılamalarının en yüksek lüminesans şiddetlerine sahip olduğu kaydedilmiştir. Ek olarak, fosforların lüminesans ömürleri sahip oldukları en yüksek emisyon bantlarına göre, olası enerji transfer mekanizmalarını açıklamak için kaydedilmiştir. Fosforların ışıma renkleri Eu3+ katkılı, Dy3+ katkılı ve Dy3+/ Bi3+ ikili katkılı, Dy3+/ Ce3+; Tb3+/ Ce3+; Dy3+/ Eu3+ ikili katkılamaları için sırasıyla kırmızı, açık sarı, beyaz, yeşil ve sarı-turuncu olarak hesaplanmış ve fotoğrafları ile uyumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, light emitting materials especially trivalent rare earth ions (RE3+) doped inorganic borate phosphors have attracted much attention due to their useful applications in several fields, which include flat panel displays, white light emitting diodes (WLEDs), solar cells, thermoluminescence dosimeters. In this research, single phase Dy3+; Eu3+ doped Dy3+/ Bi3+; Dy3+/ Ce3+; Dy3+/ Eu3+; Tb3+/ Ce3+ codoped lanthanum orthoborate phosphors were prepared by microwave assisted solid state synthesis method using metal oxides and carbonates as initial reactants. This method is preferential for us because previous microwave treatment of mixture before heating sample at high temperature in furnace reduces duration of heat and leads to produce fine powders. Crystal structure, morphology, vibrational band modes, low frequency vibrational modes, photoluminescence properties of all synthesized phosphors were investigated by X-Ray Diffraction (XRD), Scanning Electron Microscope (SEM), Attenuated Total Reflectance (ATR), Far Infrared (Far-IR), Fluorescence spectrometers, respectively. The colors of phosphors were detected with CIE 1931 color space chromaticity coordinates and photographs of materials were taken under 355 nm excitation. The XRD patterns prove that undoped, single doped and codoped LaBO3 powder crystalline samples were prepared successfully. Except high doping concentrations of Ce3+ ions that lead to observation of XRD pattern of CeBO3 with very low intensities, no significant changes are observed in the patterns of doped LaBO3 products. SEM images of synthesized materials show that fine particle size and regular morphology were obtained. ATR spectra of the products support the formation of planar borate units (BO33-). Far-IR spectra showed the variation in low frequency vibrational modes LaBO3 with various type and amounts of doping. Results of the luminescence studies showed that optical properties of samples can be tuned by codoping. Especially, Dy3+/ Ce3+ and Tb3+/ Ce3+ codoped samples had highest luminescence intensity among the all synthesized phospors. Moreover, Luminescence lifetimes were recorded at the highest emission bands in order to explain possible energy transfer mechanisms. Emission colors of phosphors were presented as red, pale yellow, white, green and yellow-orange, for Eu3+ doped; Dy3+ doped and Dy3+/ Bi3+ codoped; Dy3+/ Ce3+; Tb3+/ Ce3+; Dy3+/ Eu3+ codoped phosphors respectively.