Augmented reality activities for children: A comparative analysis on understanding geometric shapes and improving spatial skills
Okul öncesi çocuklar için artırılmış gerçeklik etkinlikleri: Geometrik şekilleri anlamanın ve uzamsal becerileri geliştirmenin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 475084
  2. Yazar: ZEYNEP GECÜ PARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Artırılmış Gerçeklik (AG) gibi sanal manipülatif uygulamalarının, okul öncesi çocuklara geometrik şekillerin öğretilmesinde ve uzamsal becerilerin geliştirilmesinde, geleneksel teknikler (fiziksel manipulatifler) ile karşılaştırılmasıdır. Ders içerikleri belirlenip, materyaller her iki grup için geliştirilirmiştir. Çocuklar rasgele olarak deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Öncelikle Uzamsal testler (Resimli Döndürme Testi ve Uzamsal Algı Testi) ve Geometrik Şekilleri Tanıma Formu çocuklara ön test olarak verilmiştir. Deney grubunda geometrik şekillerin öğretimini ve uzamsal becerilerin gelişimini desteklemek için tablet bilgisayarlar aracılığı ile AG kullanılmıştır. Kontrol grubunda ise benzer etkinlikler yapmak için geleneksel olarak fiziksel manipülatifler kullanılmıştır. Her iki gruba dört haftalık deney süreci sonrasında son testler verilmiştir. Her gruptan gönüllü çocuklar, onların öğretmenleri ve velileri ile görüşmeler yapılıp, çalışma hakkındaki görüşleri alınmaya çalışılmıştır. Çalışma sonunda toplanan verilerin analizleri yapılmıştır. Geometrik Şekilleri Tanıma Formu sonuçlarına göre gruplar arasında daire şeklinin sınıflandırılmasında anlamlı farklılık bulunmaz iken, kare, dikdörtgen ve üçgen şekillerinin sınıflandırılmasında deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca uzamsal beceri testleri sonuçları da AG uygulamalarının çocukların başarı puanları üzerinde olumlu etki bıraktığını göstermiştir. Yapılan görüşmeler sonucunda yalnız çocuklar değil, velilerin ve öğretmenlerin de sanal manipulatifler hakkında olumlu düşüncelere sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to compare the use of virtual manipulatives such as Augmented Reality (AR) applications to traditional techniques (physical manipulatives) for teaching geometric shapes and improve spatial skills to preschool children. The lesson content was determined, and the materials were designed for children. A quasi-experimental study was conducted in a public primary school with 72 participants. The children were randomly assigned to the experimental and control groups. Spatial ability tests (Picture Rotation Test, Spatial Perception Scale), and Geometric Shape Recognition Task as pre-test were implemented to preschool children. As the treatment, experimental group children used tablet computers with AR applications that present virtual manipulatives supporting the learning of geometric shapes and improving spatial skills. The control group used physical manipulatives for doing similar activities. After four weeks of treatment to both groups, the post-tests were utilized. A sample of the children in both groups and their teacher and parents were interviewed to figure out their thoughts about the activities and manipulatives. The analysis of the collected data of Geometric Shape Recognition Task revealed that there was no statistically significant difference between the groups in the circle classification task, while statistically significant differences were found between the groups in triangle, rectangle, and square classification task in favor of the experimental group. In addition to this, spatial ability test results showed that virtual manipulatives had a statistically significant difference in children's scores. The interviews with subjects revealed that not only children but also parents and teachers have positive thoughts about virtual manipulatives.