İnşaat projeleri yönetim problemlerinin çözümünde yapı bilgi modellemesi üzerindeki blokzincir potansiyelinin incelenmesi
An investigation of blockchain potential on building information modeling in solution of construction projects management problems
  1. Tez No: 648262
  2. Yazar: BURAK IŞIKTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GELİŞEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA ERDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnşaat sektörü insanlığın ilk barınak ihtiyacından günümüze kadar birçok aşamadan geçmiştir. Bu süreçte gelişen teknikler ve değişen insan ihtiyaçları doğrultusunda özellikle imalat endüstrisi ile birlikte iç içe geçmiş ve büyüyen projeler ile birlikte gitgide karmaşık bir hal almıştır. Bu karmaşık yapı beraberinde birçok problemi getirmiş ve inşaat projelerinin ilk amaçlarından uzaklaşmalarına neden olmuştur. Bu sebepten en temel amaç olan zaman, maliyet ve kalite doğrultusunda projelerin idaresi için proje yönetimine büyük bir görev düşmektedir. Çünkü projeleri amaçlarından uzaklaştıran her durum proje yönetimi için bir problem teşkil etmektedir. Bu tezde inşaat projeleri yönetimi aşamaları adım adım anlatılmış ve her adımda yer alan problemler kaynak-problem-sonuç olarak, kaynak taraması ve deneysel yöntem ile tespit edilmiştir. Tespit edilen problemlerin birbirleri ile ilişkisi diyagramlar aracılığı ile gösterilmiştir. Problemlerin çözümü için tez kapsamında yer alan bir proje yönetim süreci olan Yapı Bilgi Modelleme (YBM) teknolojisi anlatılmıştır. Ardından YBM teknolojisinin proje yönetim problemlerinin hangilerini kısmen ve tamamen çözebildiği, hangilerini çözemediği, çözüm biçimleri ve diyagramlar ile gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda hangi problemlerin YBM teknolojisi ile çözümünde blokzincir teknolojisinin potansiyelinin bulunduğu ifade edilmiştir. Bu aşamada yer alan blokzincir teknolojisine ait bilgilerin anlaşılabilmesi için teknik altyapı anlatılarak okuyucuya temel bir blokzincir okuryazarlık becerisi verilmesi amaçlanmıştır. Son olarak ise blokzincir teknolojisinin YBM teknolojisi ile çözebilme potansiyeli olan proje yönetim problemlerinin nasıl çözülebileceği üzerine mekanizma tasarımları ile önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction sector has gone through many stages since the first shelter need of mankind. In line with the developing techniques and changing human needs in this process, it has become more and more complex, especially with the manufacturing industry and growing projects. This complex structure brought with it many problems and caused the construction projects to move away from their original objectives. For this reason, project management has a great responsibility for the management of the projects in line with time, cost and quality. Because every situation that takes projects away from their aims constitutes a problem for project management. In this thesis, the construction project management stages were explained step by step and the problems in each step are identified as source-problem-result, by source scanning and empirical method. The relationship of the detected problems with each other is shown through diagrams. Building Information Modeling (BIM) technology, which is a project management process within the scope of the thesis, was explained for the solution of the problems. Then, was shown which of BIM technology's project management problems can be solved partially and completely and which of them cannot be solved with solution formats and diagrams. In line with the results obtained, it was stated which problems have the potential of blockchain technology to solve the problems with BIM technology. In order to understand the information about blockchain technology at this stage, it is aimed to give the reader a basic blockchain literacy skill by explaining the technical infrastructure. Finally, suggestions were made with mechanism designs on how to solve project management problems that have the potential to solve blockchain technology with BIM technology.