Kavramsal mimari tasarım sürecinde ybm (yapı bilgi modelleme) olanaklarının araştırılması üzerine bir inceleme
An investigation on the opportunities of bim (building information modeling) in the conceptual architectural design process
- Tez No: 728141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma Yapı Bilgi Modellemesi (Building Information Modeling) ve sahip olduğu parametrik altyapının kavramsal tasarım aşamasındaki olanaklarının araştırılmasını amaçlamaktadır. Yapı Bilgi Modelleme konusunda yapılan diğer akademik çalışmaların uzantısı olarak düşünülmektedir, ancak odak noktası kavramsal tasarım aşamasıdır. Bu aşamadaki kullanımın fizibilitesi ve uygulanışı ele alınmıştır. Bu bağlamda Yapı Bilgi Modellemesinin dünyadaki ve Türkiye'deki kabul ve kullanım oranları incelenmiş, geleneksel tasarım yöntemleri ve parametrik altyapıya sahip programlarla yapılmış tasarım yaklaşımları karşılaştırılmıştır. Yapı Bilgi Modelleme sistemi araçlarının, platformlarının ve ortamlarının hiyerarşik yapısı ortaya konmuştur. Bu kapsamda kullanılan platformlar, üretken tasarım araçları, eşzamanlı görselleştirme araçları tanıtılmış ve Yapı Bilgi Modellemesi tanımı, tarihi, kavramları hakkında bilgiler verilmiştir. Kavramsal tasarım ilkeleri ve projeye başlangıç konusunda araştırmalar yapılmıştır. Tüm bu bilgiler ışığında parçadan bütüne, başka bir deyişle bina ölçeğinden kent ölçeğine, parametrik modül ve grid yapısıyla oluşan bir proje üstünde olanaklar deneyimlenmiştir. Bulgular sonucunda nesne tabanlı, parametrik veriler yardımıyla yapılan üretim süreci, daha tutarlı, pratik, uygulamada farklı alternatifler sunabilen, serbest ve kontrollü bir şekilde bilgi ve tasarımlar üretilmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the opportunities of Building Information Modeling and its parametric infrastructure at the conceptual design stage. It is considered as an extension of other academic studies on Building Information Modelling, but its focus is on the conceptual design phase. The feasibility and application of the use at this stage are discussed. In this context, the acceptance and usage rates of Building Information Modeling in the world and in Turkey were examined, and design approaches made with traditional design methods and programs with parametric infrastructure were compared. The hierarchical structure of tools, platforms and environments in Building Information Modeling system has been revealed. Platforms used in this context, generative design tools, simultaneous visualization tools were introduced and information about the definition, history and terms of Building Information Modeling was given. Research has been done on conceptual design principles and starting the project. In the light of all this information, opportunities have been experienced on a project consisting of a parametric module and grid structure from part to whole, in other words from building scale to city scale. As a result of the findings, the production process with the help of object-based, parametric data allows to produce information and designs in a more consistent, practical, free and controlled manner that can offer different alternatives in practice.