Minkowski 3-uzayda hiperkuadrikler üzerinde Bezier jeodezik benzeri eğriler
Bezier geodesic-like curves on hyperquadrics in Minkowski 3 space
  1. Tez No: 475131
  2. Yazar: AYŞE AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCESAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu tez çalışmasında Minkowski 3-uzayında hiperkuadrikler olarak bilinen non-dejenere yüzey ailesi içinde timelike yüzey olan 2-boyutlu de-Sitter uzay ve spacelike yüzey olan 2-boyutlu yarı-hiperbolik uzay üzerinde Bézier jeodezik benzeri eğriler karakterize edildi. Bunun için öncelikle Minkowski 3-uzayında bir S non-dejenere yüzey üzerinde Bézier jeodezik benzeri eğrileri bulmak için varyasyonel hesap kullanılarak Bézier jeodezik benzeri metod tanıtıldı ve Bézier jeodezik benzeri eğrileri karakterize eden denklem sistemi elde edildi. Daha sonra 2-boyutlu de-Sitter uzay ve 2-boyutlu yarı-hiperbolik uzay üzerinde null olmayan Bézier jeodezik benzeri eğriler için denklem sistemleri verildi. Bu denklem sistemleri kullanılarak, 2-boyutlu de-Sitter uzayında spacelike ve timelike Bézier jeodezik benzeri eğriler ve 2-boyutlu yarı-hiperbolik uzayında yalnızca spacelike Bézier jeodezik benzeri eğri bulundu. Sonuç olarak bu eğrilerin hiperkuadrikler üzerindeki jeodezikler olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, Bézier geodesic-like curves in 2-dimensional de-Sitter space which is a timelike surface and 2-dimensional pseudo-hyperbolic space which is a spacelike surface, known as hyperquadrics in the family of non-degenerate surfaces, are characterized. For this purpose, the method of Bézier geodesic-like is first introduced by using variational calculation to find Bézier geodesic-like curves on a non-degenerate surface S in Minkowski 3-space, and the equation system which characterizes Bézier geodesic-like curves is obtained. Then, the equation systems for non-null Bézier geodesic like curves in 2-dimensional de-Sitter space and 2-dimensional pseudo-hyperbolic space are given. By using these equation systems, spacelike and timelike Bézier geodesic-like curves in 2-dimensional de-Sitter space and only spacelike Bézier geodesic-like curves in 2-dimensional pseudo-hyperbolic space are found. Consequently, it is shown that these curves are geodesics in hyperquadrics.