Determination of bumblebee queen body weight and nutrient loss during different diapause duration
Farklı diyapoz sürelerinde bombus ana arılarının vücut ağırlığı ve besin madde kaybının belirlenmesi
  1. Tez No: 475150
  2. Yazar: ALI HASSAN AL-SAMARRAIE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bombus arıları diğer arılar gibi doğal ortamda bitki tozlayıcı olarak bilinir ve Bombus terrestris bombus arıları içersinde bulunan beş önemli türden biridir. Bombus arıları bal arılarından farklıdır. Bombus arıları kış uykusuna (diyapoz) yatmakta ve ana arıdan tekrar koloni oluşturmaktadır. Diyapoz süresine bağlı olarak yaşama ve koloni oluşturma güçleri zamanla ters orantılı olarak azalmaktadır. Bombus arılarının diyapoz döneminde vücut ağırlığı kayıpları ile ilgili çalışmalar vardır fakat bombus arılarında diyapoz döneminde besin kayıpları ile ilgili yeterli çalışma bulunmamaktadır. Genellikle diğer hayvanlarda yapılan çalışmalarda diyapoz döneminde hayvanların vücut yağlarını kullandıkları tespit edilmiştir. Bu projenin amacı diyapoz döneminde Bombus arılarında vücutlarında oluşan ağırlık ve besin kaybının tespit edilmesidir. Bombus ana arıları SDÜ TARUM Bombus arı yetiştirme merkezinde temin edilmiştir. Normal yetiştiriciliği yapılan kolonilerden çiftleşmiş ana arılar alınıp daha sonra tek seferde 0, 15, 30, 45, 60, 75, 90 gün olmak üzere diyapozda bırakılmıştır. Her bir grup üç paralel olarak çalışılmıştır. Her bir grubu en az 50x3 arı temsil edecek şekilde oluşturulmuştur. Diyapoz süresi sonunda hayatta kalanların oranları belirlendikten sonra -20 °C dondurularak ötenazi uygulanmıştır. Daha sonra arılar 55 °C sıcaklıktaki etüvde kurutulup kuru madde, yağ , çözünebilir protein,glikojen, toplam şeker ve kül analizler yapıldı. Veriler üzerinde tek yönlü varyans analizi yapılıp varyans analizi sonucunda ortalamalar arasındaki farklılıkların belirlenmesinde Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bumblebees are known as the natural plant pollinators and Bombus terrestris is one of the five major types of Bumblebees. Bumblebees are not like honey bees. Bumblebee queen who forms the main colony hibernates during winter time. When the diapause time extends, survival rate and colony forming decreased for the bumblebee queens. There are some studies on weight loss and survival rate during the diapause time, but there are not enough studies on nutrient losses of bumblebees during diapause. The aim of this project was to determine the weight and nutrient loss occurring in the body of bumblebee queen in the diapause duration. Mated Bumblebee queens were collected from regular breeding colony of bumblebee farm at Agricultural Research and Application Center in Süleyman Demirel University. Mated Bumblebee queens were allowed to diapause for 0, 15, 30, 45, 60, 75 and 90 days. Each group had three replicates. Survival rates were determined at end of the diapause and they were frozen immediately at -20 °C for euthanasia. The samples were dried at 55 °C in hot oven and the dried samples lipid, soluble protein, glycogen, total sugar, dry matter and ash were determined. The data were analyzed with one way ANOVA and Tukey test was used to determine the differences between the averages as a result of analysis of variance. Diapause significantly affected body weight loss, protein level, glycogen level and total sugar level (P< 0.05) but it did not affect lipid level. Body weight losses were increased when the diapause time increased. Mean body weight losses (15.79 %) were highest at the 90 day diapause. During different diapauses period, soluble protein levels were (493.13±8.01 mg/g) before diapauses and then went down to (307.9±6.19 mg/g) at day 30, after that it went up to (461.36±4.6 mg/g) at day 75. Diapause duration had no effect on the lipids levels during different diapause duration. Diapause duration had a significant effect on the glycogen levels. Glycogen levels were very low (174.52±2.81 mg\g) before diapause and queens started to reserve the sugar as glycogen until 30 days. Then, queens gradually use glycogen reserves. Diapause duration had a significant effect on the sugar levels. Total sugar levels were (143.87±7.73 mg\g) before diapause and gradually changed (107.9±4.56 mg\g) at 90 day. Diapause duration had no effect on the ash percentage levels.