Toprakta kurşun ve kadmiyum davranışı üzerine saman ve biyoçarın etkisi
The effect of straw and biochar on the behavior of the lead and cadmium in the soil
- Tez No: 475151
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALİ IŞILDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada kaba tekstürlü bir toprağa farklı düzeylerde saman (0, 0.4, 0.8, 1.2 g kg-1) ve biyoçar karşılıkları uygulanarak yıkama yapılmış ve söz konusu toprakların Pb ve Cd konsantrasyonlarının derinliğe bağlı nasıl bir değişim gösterdiği araştırılmıştır. Kurulan kolon denemesinde; 1 ay süreyle yaklaşık tarla kapasitesi nem düzeyinde bekletilen topraklar, 5'er günlük aralıklarla toplamda 450 mm su uygulamasına tabi tutulmuştur. Yıkama uygulamalarının tamamlanması sonrasında kolon topraklarının 0-5, 5-10, 10-15, 15-20, >20 cm derinlikleri için Pb ve Cd düzeyleri belirlenmiştir. Her iki element için de derinliğe bağlı değişimin istatistiksel olarak önemli olmadığı ve Cd'un 0.139-0.164 mg kg-1, Pb'un ise 45.45-53.99 mg kg-1 arasında değişim gösterdiği bulunmuştur. Uygulama dozları için Cd konsantrasyonları D1>D2>D3>D0 ve Pb D3>D2>D1>D0 şeklinde bir sıralanış sergilemişlerdir. Biyoçar uygulamasında toprakta daha fazla Pb ve Cd bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, straws (0, 0.4, 0.8 ve 1.2 g kg-1 defined as D0, D1, D2 ve D3) and biochar treatments were applied to the rough textured soil at different levels and it was investigated how the Pb and Cd contents of the soil changed depending on the depth. In the column test; the soil which was kept at the moisture level of about field capacity for 1 month was subjected to 450 mm water application in 5 day intervals. Pb and Cd levels were determined for 0-5, 5-10, 10-15, 15-20, > 20 cm depths of colon soil after leaching applications were completed. For both elements, the depthdependent change was not statistically significant and it was found that Cd varied between 0.139-0.164 mg kg-1 and Pb 45.45-53.99 mg kg-1. The Cd contents for application doses were in the order of D1> D2> D3> D0 and Pb D3> D2> D1> D0. Biochar application caused more Pb and Cd concentration in the soil.