Piyasada satılan süt ve süt ürünlerinde ağır metal kirliliği
Heavy metal pollution in the milks and dairy products offered for sale on the market
- Tez No: 311589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ OĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kadmiyum, kurşun, cıva ve arsenik gibi önemli toksik ağır metaller insan sağlığı için bir tehdit olarak kabul edilmektedir. Teknolojideki ilerlemeler, çeşitli sanayi faaliyetleri ve artan trafik ağır metal kirliliğinde önemli artışa neden olmuştur. Özellikle kadmiyum arsenik, cıva, kurşun, gibi bazı ağır metal kirleticilerin her yerde bulunabilmesi, hayvan yiyecekleri ve gıda zinciri içine girişlerini kolaylaştırmış, böylece ağır metallerin insanlarda toksik etki meydana getirme olasılığı artmıştır.Yapılan pek çok çalışma kadmiyum, kurşun, arsenik, krom, demir ve cıva gibi ağır metallerin toprakta ve bitkilerde zararlı düzeyde bulunmakta olduğunu göstermiştir. Bu çalışmalar, ağır metaller ile kirlenmiş toprakta yetişen yemlerle beslenen hayvanlardan elde edilen süt ve süt ürünlerinin ağır metal kirliliğine maruz kalabileceğini ifade etmektedir.Süt ve süt ürünlerinde ağır metal kirliliği özellikle çevre koşullarına bağlı ise de, üretim süreci sırasındaki çeşitli faktörler sebebiyle de bulaşma olabileceği kabul edilmektedir. Ülkemizde halen, süt ve meyve sularında ağır metal, iyon içeriği ve mikrobiyolojik kirlilik seviyeleriyle ilgili detaylı veri mevcut değildir. Bu çalışmada ülkemizde satışa sunulan süt ve süt ürünlerinde ağır metal seviyelerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Heavy metals like cadmium, lead, mercury and arsenic are the major toxic heavy metals posing a threat to human health. Technological progress, various industrial activities and increased roadway traffic have caused a significant increase in heavy metal contamination. Ubiquitous presence of some metal pollutants, especially cadmium, arsenic, mercury, and lead facilitates their entry into the animal ration and food chain and thus increases the possibility of inducing toxic effects in humans.In a lot of studies, heavy metals like cadmium, lead, arsenic, chromium, iron, mercury are found at toxic levels in soils and vegetables. These studies guide to hypothesize that fodders grown on such soils will also accumulate these heavy metals, and animals reared on contaminated fodders will contain heavy metal residues in their milk and dairy products.Heavy metal content of milk and dairy products especially due to various environmental conditions but the infection may be considered during the production process due to various factors. At present, no detailed data are available concerning levels of heavy metal contamination in milk and dairy products from Turkey. The aim of this work is to detect the levels of some heavy metals in milk and dairy products for human consumption.