Akçagöze–Başpınar (Gaziantep) varyant projesinin tanıtımı ve proje kapsamında yapılan sanat yapılarının incelenmesi
Presentation of the Akcagoze –Baspinar railway line project and scope of the project investigation of the engineering structure
- Tez No: 475152
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN BAŞYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışması kapsamında demiryolu tünellerinde kullanılan püskürtme betondaki priz hızlandırıcı katkılar değerlendirilmiştir. Yapılan deneylerde farklı katkı oranlarının beton priz süresine ve beton basınç dayanımına etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak optimum katkı oranı bulunmuştur. Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, demiryolları hakkında genel bilgiler, demiryollarının tarihçesi, sınıflandırılması, üstün ve zayıf yönleri, bileşenleri hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca Akçagöze – Başpınar Varyant hattının genel özellikleri, tasarım kıstasları, sanat yapıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis set accelerating admixture in sprayed concrete is evaluated which is used to building railway tunnel. The experiments conducted different admixture ratios how to influence the sprayed concrete's setting time and compressive strength. Ultimately the optimum admixture ratio for this sprayed concrete determinate. Post graduate thesis is presented in this study, General information about the railways, railways history, classification, superior and weaknesses, provides information about the components. Also Akçagöze –Başpınar Railway design criteria are general features of the line, engineering structures were studied.