Vakum yalıtım panellerinde farklı yüzey alanına sahip nano tozların ısı yalıtım performansına ve mekanik özelliklerine etkisi
The effect of nano powder having different surface area to thermal insulation performance and mechanical properties of vacuum insulation panels
- Tez No: 475154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL DELİKANLI, DOÇ. DR. METİN DAVRAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Günümüzde enerjinin verimli kullanılması ve enerji verimliliğini destekleyecek yeni nesil malzeme ve bileşen teknolojilerinin geliştirilmesi çok önem arz etmektedir. Isıtma ve soğutmaya bağlı enerji kayıplarının fazla olduğu alanlarda vakum yalıtım panelleri (VYP) yalıtım malzemesi olarak kullanıldığında yüksek enerji verimliliği sağlanabilir. Ancak günümüzde VYP' leri uygulamaları oldukça sınırlıdır. Bu durumun en önemli nedeni hammadde (özellikle toz dolgu maddeleri) maliyetlerinin yüksek olmasıdır. Uygulamaların yaygınlaşması daha ekonomik VYP üretilmesine bağlıdır. Bu tez çalışmasında VYP'lerin ekonomikliklerinden daha çok, farklı özgül yüzey alanına (ÖYA) sahip tozlardan üretilen VYP' lerin yalıtım performansları ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Ulaşılan sonuçlardan birisi, farklı ÖYA' na sahip tozların belirli oranlarda karıştırılması ile daha ekonomik panellerin elde edilebildiğidir. Bununla birlikte en düşük ısı iletkenlik değerlerini en büyük ÖYA' na sahip tozlardan üretilen VYP' leri sağlamıştır. Bu çalışmada üretilen tüm çekirdek numunelerin ısı iletkenlik ve mekanik özelliklerine dair testleri geçerli DIN EN normlarına uygun olarak yürütülmüştür. Çekirdek ve VYP örneklerinin ısı iletkenlikleri atmosfer basıncında ve vakumlu ortamda (
Özet (Çeviri)
Today, efficient usage of energy and developing of new generation material and component technologies which supported energy efficiency is very important. When the vacuum insulation panels (VIP) were used as insulation material at areas have high energy loss depend on heating and refrigerating, high energy efficiency could be provided. But, today VIP applications are quite limited. The most important reason for this situation is the high costs of raw materials (especially powder filling materials). Becoming widespread of the applications is depending on economic production of VIP. In this thesis, more than the economy of VIPs, insulation performances and mechanical properties of VIPs produced from powders have different specific surface area (SSA) were investigated. One of the accessible results was by mixing powders have different specific surface area (SSA) at different ratios; more economic panels could be obtained. At the same time, the lowest thermal conductivities were provided by VIPs produced powders have the highest SSA. The tests concerning thermal conductivity and mechanical properties of all core samples produced in this study were made which were suitable to valid DIN EN norms. Thermal conductivities of core and VIP samples were measured in Fox 314 device, according to heat flow meter method at atmosphere pressure and vacuum ambient (