A theoretical investigation of solvent effect on the conformational equilibria of 2-substituted cyclohexanone ketal derivaties
- Tez No: 47517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEREZA VARNALI, PROF. DR. VIKTORYA AVIYENTE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
6-Sübstitüe-1,4-diokzospiro[4,5]dekan ve 7-sübstitüe-1,5- diokzospiro [5,5]undekan'larm konformasyonel dengesi X=-CHg, -F, - Ci, -CN, -OH, -OCH3, -N02 sübstitüentieri kullanılarak çalışıldı. Geometri optimizasyonîan sırasıyla önce gaz fazında daha sonra da apolar ve polar çözücülerde yapıldı. Metod olarak yan-ampirik PM3 ve SCF hesapları kullanıldı. Çözücü etkisi“cavity model”yöntemi ile dikkate alındı. İlgili bileşiklerin X=-OH türevlerini modellemek amacı ile 1,1,2- trihidroksietan molekülü seçilerek ab initio hesaplan da yapıldı. Sonuçların tartışılıp yorumlanmasında çözücü etkisi esas alınmıştır. Muîtipol momentlerin önemi vurgulanmış, sterik ve elektrostatik etkileşimlerin sübstitüentlerin aksiyel veya ekvatoryel tercihleri üzerinde oynadıkları roller incelenmiştir. Bilinen deneysel ve teorik çalışmaların sonuçları ile uyum sağlanmış, ab initio uygulamalarının zor olduğu büyük moleküllerde, konformasyonel dengeye çözücü etkisinin incelenmesi için PM3 ve "cavity modelcin kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The conformationai equilibria of 6-substituted-l,4-dioxospiro- [4.5]decanes and 7-substituted-1,5-dioxospiro [5.5]undecanes, relativeiy compiex polar systems, with substituents X=-CH3, -F, -CI, -CN, -OH, -OCH3, -NO2 have been studied. The complete geometry optimizations have been carried out sequentiaily in the gas phase and in solution to represent the effect of the solvent. The methodology consists of the semiempirical PM3 hamiltonian and the seif consistent reaction fieîd computations. The effect of the solvent is impiemented by the“cavity model”. Ab initio calculations have also been performed on 1,1,2-trihydroxy ethane as a model for the hydroxy derivatives of the ketais studied. The discussion of the results is focused on the solvent effects arising from structural aspects, steric and electrostatic interactions on the axial/equatoriai relative stability. The role played by multipole moments is considered. Good agreernent with available experimental data and with previous theoretica! studses has been obtained in general. The semiempirical methods and the simple soîvent models are useful to predict the main role of solıste-solvent interactions in conformationai equilibria of complex systems for which ab initio calculations cannot be performed.