Kent ve bellek: Antalya Pamuklu Dokuma Fabrikası örneği
City and memory: Case of Antalya Cotton Mill
  1. Tez No: 475314
  2. Yazar: SALİH AKTİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Kentler, genel olarak ekonomik faaliyetlerin yoğun bir şekilde geliştiği, sosyo-kültürel etkinliklerin farklı biçimlerde yaşandığı merkezler olarak görülmektedir. Kentleri meydana getiren birçok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlardan biri de hiç şüphesiz ki inşa edilen yapılardır. Bu yapılardan biri de“fabrikalardır”. Ancak fabrikalar endüstriyel mekânlar olduğu gibi aynı zamanda birer sosyal mekândır. Bu endüstriyel mekânların hem kent için hem de bu mekânda istihdam edilen işgücü için önemi bulunmaktadır. Bu yapılar aynı zamanda birer“hafıza mekânları”dır. Bu amaçla Antalya'da 1950'li yıllarda temeli atılan ve 2000'lerin başında faaliyeti durdurulup kapatılan“Antalya Pamuklu Dokuma Fabrikası”nın toplumsal bellekteki yeri incelenmeye çalışılmıştır. Fabrikanın toplumsal bellekteki yeri ise, fabrikada bir süre istihdam edilmiş ya da fabrikadan emekli olmuş bireylerin“sözlü tanıklığı”na başvurularak yapılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan“sözlü tarih”yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cities are seen usually as centers where economic activities are intensively developed and socio-cultural activities are experienced in different forms. There are many factors that forming cities. One of these factors is undoubtedly the constructed buildings. One such building is“the factory”. But factories are industrial spaces and social spaces at the same time. These industrial spaces are important bothfor the city and the workforce employed there. For this purpose, it has been tried to examine the meaning of the“Antalya Cotton Mill”–which was founded in mid 1950s and was closed in early 2000s as its activities were stopped- in collective memory is tried to be examined in this. The meaning of the factory in collective memory is represented by referring to“the oral testimony”of individuals who have been employed in the factory for some time or retired from the factory. The“oral history”method, one of the qualitative research methods, was used in this study.