İlk defa deneme dalışı yapan bireylerin sürekli ve durumluk kaygı düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Assessment of state and trait anxiety levels of individuals who have try dive for the first ti̇me through various variables
- Tez No: 475321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma deneme dalışı yapan kadın ve erkek bireylerin çeşitli değişkenlere göre sürekli ve durumluk kaygı düzeylerini belirleyip incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini 2015 yılında Antalya Kaş bölgesinde faaliyet gösteren bir dalış merkezine dalış için gelen deneme dalıcıları oluşturmaktadır. Basit tesadüfi yöntemle seçilip araştırmaya dahil edilen bu kişiler 150 si Erkek 150 si ise Kadın olmak üzere toplam 300 kişiden oluşmaktadır. Deneme dalışı yapan bireylerin dalış öncesi ve sonrası kaygı düzeylerini ölçmek için Spielberg ve arkadaşları tarafından geliştirilen Sürekli Kaygı Ölçeği(SKÖ) ve Durumluk Kaygı Ölçeği(DKÖ) kullanılmıştır. Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları ise Öner ve Le Compte(1983) tarafından yapılmıştır. Çalışma non-parametrik istatistik yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Buna göre; bağımsız gruplarda (2 grup) ortalamalar arasındaki farkın değerlendirilmesi için Mann Whitney U istatistik yöntemi kullanılmıştır. İkiden fazla grubun olduğu non-parametrik karşılaştırmalarda ise Kruskal-Wallis istatistiksel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bulgularda kadınların erkeklere göre durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri yüksek çıkmıştır.17-24 yaşındaki bireylerin en yüksek kaygı seviyesine sahiptir, yaş ilerledikçe kaygı seviyesi azalmaktadır. Medeni durumlara bakıldığında, Evliler bekarlardan daha az kaygıya sahiptir. Gelir seviyesi arttıkça kaygı seviyesinin azaldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims determine and compare state and trait anxiety levels according to different variables of male and female individuals who have tried to try dive for the first time. The sampling of the study consists of try divers who went to a dive center in Antalya, Kas in 2015. The number of these people, who were included in this study through a simple random sampling technique was 300, 150 of whom were males and 150 of whom were females. In order to measure the anxiety levels of these people before and after dive, Trait Anxiety Scale(TAS) and State Anxiety Scale(SAS) developed by Spielberg et al, were employed. Adaptation into Turkish, validity and reliability studies were all conducted by Oner and Le Compte(1983). The study was also assessed using non-parametric statistical methodology. So; Man Whitney U Test was used so as to assess the difference between the mean values of the independent groups(2 groups). Kruskal Wallis statistical analysis method was used in non-parametric comparisions among groups more than two. In the findings the state and trait anxiety levels of women were higher than those of men. Also individuals between 17-24 age were found to have the highest state and trait anxiety levels and the older they are, the lower their anxiety levels are. Regarding their marital status, the married ones had lower anxiety levels than the singles. It can also be proposed that the higher the income is the lower the anxiety levels are.