Köyde rekreasyon engelleri Gökçam ve Karatepe köyleri uygulaması
Recreational obstruction in village application of Gokçam and Karatepe villages
- Tez No: 475320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAİK ARDAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı; köyde yaşayan bireylerin rekreasyonel profillerini belirlemek, bireylerin serbest zaman engelleyicilerini belirlemek,“Köyde Rekreasyon Engelleri Ölçeğinin-KREÖ”geçerlilik ve güvenirlilik çalışmasını yapmaktır. Araştırma tanımlayıcı bir araştırmadır ve bu çalışmaya Antalya şehir merkezine 12 km mesafedeki Karatepe ve Gökçam Köyleriyle sınırlıdır. Çalışmanın ana kütlesi Gökçam ve Karatepe Köylerindeki tüm bireylerden oluşmaktadır. Her iki köyden araştırmaya dahil olmak isteyen 18 yaşın üstündeki kadın ve erkekler örnekleme dahil edilmiştir. Karatepe Köyünden 130 kişi (72 kadın, 58 erkek), Gökçam Köyünden 101 kişi (48 kadın, 53 erkek) toplam 231 kişi anket çalışmasına dâhil olmuştur. Veri toplama aracı olarak bu çalışmanın amacına uygun geliştirilen ve iki bölümden oluşan anket formu“yüz yüze anket”metoduyla katılımcılara verilmiş ve gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra geri toplanmıştır. Anketler toplandığında doldurma hataları uygulama anında düzeltildiği için toplanan tüm anketler değerlendirmeye alınmıştır. Anket formunun birinci bölümünde bireylere ait demografik bilgiler ve hali hazırda serbest zamanlarında ne yaptıklarını sorgulayan soru listesi, ikinci bölümün köyde rekreasyon engellerini sorgulamak için geliştirilen maddeler yer almıştır. Sonuç olarak; araştırma grubunun serbest zamanlarını değerlendirmede ve rekreatif etkinliklere katılmada algıladıkları ilgisizlik, yetenek algısı, birey psikolojisi, fiziksel algı ve sağlık, ailevi nedenler, tesis-hizmet-ulaşım, aile ve başkalarının baskısı, zaman yetersizliği, bilgi eksikliği, sosyal çevrenin etkisi, pahalı bulmak olarak faktörleşen engeller saptanmıştır. Köylerde yaşayanların aktiviteleri yetersiz bulduğu veya kendilerine yönelik aktivitelere ulaşamadıkları, zaman yetersizliğinden aktivitelere katılamadıkları, katılmak için imkânı olanların kendilerini yönlendirecek kimsenin olmamasından veya bu aktivitelere nasıl katılacağını, nereden öğreneceğini bilmediğinden katılamadıkları ve yine katılmak isteyen ama aile/eş/sosyal çevre baskısından katılamadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to determine the recreational profiles of the individuals living in the village, to determine the inhibitors of the individual's leisure time, to make the reliability and validity of the“Village Recreation Obstacle Scale ”. The research is a descriptive research and it is bounded by Karatepe and Gökçam Villages 12 km from Antalya city center. The main population is composed of all the individuals in the Gökçam and Karatepe Villages. Sampling was included for women and men over the age of 18 who wanted to participate in the research from both villages. A total of 231 people (130 females, 58 males) from Karatepe Village and 101 people (48 females, 53 males) from Gökçam Village were included in the survey. As a data gathering tool, a two-part questionnaire developed for the purpose of this study was given to the participant by means of face-to-face questionnaire and collected after the necessary information was given. Since the complaints were corrected at the time of application when the surveys were collected, all surveys collected were evaluated. In the first part of the questionnaire, the demographic information of the individuals and the question list questioning what they are doing in their free time, the second part are the materials developed to question recreational obstacles in the village. As a result; finding out that the research group has found it to be costly to assess the free time of the research group and to participate in recreational activities, the perception of ability, individual psychology, physical perception and health, family reasons, establishment-service-transportation, pressure of family and others, time insufficiency, Factoring obstacles. People living in the villages cannot participate because they find the activities inadequate or unable to reach the activities for themselves, they can not participate in the activities due to time insufficiency, the ones who have the opportunity to participate or they do not know how to learn how to join these activities and they can not participate in the family / spouse / social environment.