Yenilenebilir enerji sektöründe muhasebe organizasyonu
Accounting organization in renewable energy sector
- Tez No: 475377
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sürdürülebilir yönüyle tükenmeyen enerji kaynakları olarak kabul edilen yenilenebilir enerji kaynakları, dünyanın her coğrafyasında neredeyse eşit dağılım göstermesi sebebiyle fosil yakıtların ikamesi olarak görülmektedir. Ülkeler için enerjide yüksek maliyetli ithalat giderlerini düşürmede, dışa bağımlılığı azaltmada ve çevresel sorunları bertaraf etmede fosil yakıt kullanımına en güçlü alternatif olarak yenilenebilir enerji kaynakları işaret edilmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları diğer enerji kaynaklarına (fosil enerji, nükleer enerji gibi) kıyasla emisyonlar, hava kirliliği ve iklim değişikliği açısından çevreye hemen hemen hiç zarar vermemektedir. Dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok ülkesi bugün yenilenebilir enerji yatırımlarını hızla arttırmaktadır. Türkiye özellikle rüzgâr ve güneş enerjisi bakımından, bulunduğu coğrafyanın en yüksek enerji potansiyeline sahip ülke olarak gösterilmektedir. Fakat ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarından istifade edilerek enerji üretme çalışmaları potansiyelin çok altında seyretmektedir. Yatırımın artması için kamu otoritelerinin bir takım çabaları bulunsa da yeterli görülmemektedir. Özellikle rüzgâr enerjisinde ithalata bağlı yatırım maliyetleri yükseltmektedir. Tezde ülkemiz açısından potansiyeli de göz önünde bulundurularak, rüzgâr enerji sektöründe muhasebe organizasyonu örneklerle anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources, which are accepted as non-consumable in the aspect of sustainability, are seen as a substitute for fossil fuel because of its almost equal distributed to every geography of the world. For countries, in decreasing high energy import expenses, external dependence and in eliminating environmental problems, renewable energy sources are underlined as the best alternative to fossil fuel usage. In comparison with other energy sources (fossil energy, nuclear energy etc.), renewable energy sources hardly harm the environment in terms of emissions, air pollution and climate change. Many developed and developing countries of the world increase renewable energy investments rapidly today. Turkey is shown as a country which has the highest energy potential especially in terms of wind and solar energy. However, studies on energy production by benefiting renewable energy sources are below its potential. Although there is a number of public authority efforts in order to increase investment, it is found insufficient. Especially in wind energy, investment dependent on import increases the costs. In this thesis, accounting organization in wind energy sector is tried to explain with examples by taking its potential for our country into consideration.