Comparing major automotive companies by traditional ratio analysis
Otomotiv şirketlerinin geleneksel rasyo analizine göre kıyaslanması
  1. Tez No: 475378
  2. Yazar: CEREN CEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın esas amacı likidite analizi oranları, karlılık analizi oranları ve faaliyet analizi oranları başlıkları altında otomotiv sektöründen seçilmiş dünya çapında altı şirket için 2010-2016 yılları arası finansal rasyo analizinin yapılması, hem sektör ortalaması hem de firmaların kendi aralarında göreceli performanslarının ilgili hesaplamalara göre karşılaştırılmasını ve değerlendirilmesini içermektedir. Otomotiv sektöründeki firmaların performansları değerlendirilirken çoğu çalışmada bu firmaların öncelikle olarak operasyonel performanslarına odaklanılmıştır. Performansı önyargısız ve doğru bir şekilde değerlendirebilmek adına firma için hayati önem taşıyan finansal rasyo analizleri mutlaka dikkate alınmalıdır ve düzgünce uygulanmalıdır. Finansal analiz teknikleri kendi aralarında dört başlık altında toplanabilir, bunlar; Yatay Analiz, Trend Analizi, Dikey Analiz ve Rasyo Analizi olarak adlandırılırlar. Firmanın borçlarını ödeyebilme gücünü, yönetsel başarının gözlemlenebilmesini ve zaman içerisindeki gelişiminin değerlendirilebilmesini ayrıca rakipleri içerisindeki göreceli performansının ölçülebilmesini sağlayan analiz Rasyo Analizidir ki, Rasyo analizi bu çalışmanın temelini oluşturan, çalışmanın sonuca ulaşabilmesi için kullanılması gereken ve kullanıldığında yukarıda sayılan değerlendirmeler ışığında doğru sonuca ulaştıran bir odak noktasıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this paper is to conduct a ratio analysis of selected liquidity, profitability, working capital ratios for six companies from automotive sector between 2010-2016 in order to evaluate and to acquire the results compared with market average to comprehend how effective the financial ratio in the course of the evaluation of the companies' performances. Most studies usually focus on companies' operational performances, while evaluating automotive sector. In order to understand a firm's actual performance, financial analysis should not be ignored which directly influence survival of the firm. Financial Analysis techniques can be . Financial Analysis Techniques can be collected under four headings ; Horizontal Analysis, Trend Analysis, Vertical Analysis and Traditional Ratio Analysis. Traditional Ratio analysis is main focus in this study by evaluating the ability to pay off debts, observation of the managerial success and the development of business in time, making comparison the firm to its competitors in terms of relative performances.