The impact of social media on civil and political participation before and after the 2011 Egyptian revolution
25 Ocak Mısır Devrimi öncesi ve sonrasında sosyal medyanın sivil ve siyasi katılıma etkisi
- Tez No: 475379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Political Science, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı Mısır'da eğitimli genç kesimin 25 Ocak Mısır devrimi“öncesi ve sonrasında”sosyal iletişim ağlarını sivil ve siyasi bağlamda etkin olarak kullanması ve bu sosyal ağların sosyal ve siyasi konularda kullanımının hala etkili olup olmadığını ve bu gücün yok olup gidip gitmediğini incelemektir. Bu çalışma 200 kişiye ulaşmayı hedeflemiş ancak araştırma kapsamında 222 kişi ile tamamlanmış, Mısır'ın farklı kesimlerinden Mısır'da yaşayan veya siyasi sebepler nedeniyle Mısır dışında yaşayan gençlerle iletişime geçilmiştir. Araştırmaya katılanların yaş grup aralığı 18-35 ve 35+, erkek ve kadınlardan oluşmuş, katılımcılar çevrimiçi bir anket doldurmuşlardır. Data Analizi için T-test, One-Way ANOVA and betimsel analiz metodları kullanılmıştır. Bu karşılaştırmalı çalışma bir önceki sene şahsım ve Sadaf Zubair tarafından geliştirilen ve Prof. Yonca Aslanbay gözetiminde yürütülmüş bir çalışmadan uyarlanmıştır. Çalışma, sosyal iletişim ağlarının Pakistan ve Mısır örneklerinde karşılaştırılmasını hedef almıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the uses of social networking sites towards online civic and political engagement among educated youth in Egypt“before and after”the January 25 revolution and to examine whether the social networking sites are still influential in bringing social and political matters or its power has faded out. The study aimed to collect a total number of 200 responses, however increased to 222, from different segments of Egyptians youth in Egypt, and those living abroad due to political reasons. The age group of the respondents was between 18-35 and 35+, both males and females, who filled the questionnaire in an online survey. T-test, One-Way ANOVA and Descriptive Analysis were used for data analysis. This is a comparative study based on a previous study that was developed over the last year in Bilgi University, by myself and Sadaf Zubair, under the supervision of Prof. Yonca Aslanbay. The study aimed at comparing the uses of the internet and the social networking sites in Egypt and Pakistan.