Sentiment analysis for Turkish stock market
Türkiye borsası için duygu analizi
  1. Tez No: 475381
  2. Yazar: NEJAT UĞUR AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Duygu analizi, herhangi bir içerikten fikir veya yorumları açığa çıkarmayı sağlayan bir analiz çeşididir. Son yıllarda popülerliği artmaya başlayan bu analiz türüyle sosyoloji, sağlık, ekonomi vb. alanlarda çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, yatırım kuruluşlarının piyasalarda beklentiler/gelişmeler üzerine günlük raporları ile stok fiyatlarının hareketleri arasında ilişki olup olmadığını öğrenmeye çalışmaktayız. 1 Aralık 2015 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında yatırım kuruluşlarının piyasalardaki günlük beklentilerini açıkladıkları raporlarını inceledik. Stok fiyatı paritesinin hareketini bulmak için, yatırım kuruluşlarının yayınladıkları raporlardaki pozitif ve negatif yorumları sayarak duygu analizi yaptık. Stok fiyatları ile yatırım kuruluşlarının raporları arasında ilişki olup olmadığını öğrenmek için 7 yatırım kuruluşunun raporlarından yararlandık. Bu yatırım kuruluşları sırası ile İş Yatırım, Halk Yatırım, Şeker Yatırım, Deniz Yatırım, Vakıf Yatırım, Ziraat Yatırım ve Ak Yatırım'dır. Yapılan analiz sonucunda, yatırım kuruşlarının negatif yorumları ile stok fiyat paritesinin hareketi arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Buna ilave olarak, yatırım kuruluşlarının stok fiyatlarındaki yükselişi düşüşe oranla daha doğru tahmin ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, sentiment analysis is a key process to disclose the information from the text. In this study, we aim to find out the relationship between movement of stock price and investment enterprises' daily reports. Therefore, we analyze investment enterprises' daily reports between 01 December 2015 and 31 December 2016. Sentiments are calculated by counting the positive and negative opinions to identify stock price parity. Sentiments are taken from 7 investment enterprises which are İş Yatırım, Halk Yatırım, Şeker Yatırım, Deniz Yatırım, Vakıf Yatırım, Ziraat Yatırım and Ak Yatırım. We find that there is a significant relationship between negative sentiments and movement of stock price parity. In addition to this, there is an interesting finding that investment enterprises make more accurate suggestions when they give positive sentiments in their reports. In other words, the results show that investment enterprises make better estimates while finding increase in stock price parity.