Russian language usage in Azerbaijan
Azerbaycanda Rus dili kullanımı
  1. Tez No: 475382
  2. Yazar: JAMILA ALIYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YAPRAK GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tez, Azerbaycanda Dil politikası ve Rus Dil Hakimiyeti konularını kapsıyor. Ana araştırma sorusu, Azerbaycanda Rus dili dominant bir şekilde neden kullanılmaktadır? Bu araştırma Azerbaycanda Rus Dil Hakimiyeti ile ilgili veri toplamak için çeşitli kaynaklar incelenerek yürütülmüştür. Nitel yöntem, kitaplar, dergiler, raporlar ve özellikle haber web siteleri kullanılarak uygulanmıştır. Konu spesifik ve dar kapsamda olduğu için pek çok kitap bu konuyla ilgili konuşmuyor ancak Azerbaycanda Rus dili kullanımı düzenli olarak haberlerde tartışılıyor. Dil, devletin politikasının önemli bir bileşenidir ve dil gelişimi, devlet oluşumunun başlıca önceliklerinden biridir. Başka bir deyişle, dilin politik durumun önemli bir parçası olduğu söylenebilir. Dil politikası ancak toplumun tüm üyelerini çevrelediğinde ve nüfusun baskın dilinde başarılı sayılabilir. Azerbaycanda mevcut Rus dil egemenliği, insanların ulusal kimliğini farklı şekilde etkiliyor ve bu nedenle, anadil ve gelecekteki nüfus durumu arasındaki güveni azaltmaktadır. Bu anlamda,“Eğitim ve Kültür Dili Rus dilidir”argümanı insanların aklını yönetmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the language policy and the ongoing Russian language dominance in Azerbaijan. It aims to investigate the reasons behind the continuing dominance of the Russian language in Azerbaijan. The research was conducted by studying various resources in order to collect data regarding the Russian language dominance in Azerbaijan. A qualitative research method was applied by using books, journals, reports and especially news websites. Given the narrow nature of the topic, not many books speak directly to this issue but it is readily noticeable that Russian occupies a considerable space and enjoys dominate usage in news reporting in Azerbaijan. Language is an important component of state's policy and language development is one of the main priorities of state formation. In other words, it can be said that language is the crucial part of political culture. Language policy can only be considered successful when it surrounds all members of society and is the predominant language of the population. The existing Russian language dominance in Azerbaijan is differently affecting people's national identity and thus creates less confidence toward the native language and its future status among the population. In this sense, people think that the language of Education and Culture is Russian.