Determinants of profitability among hospitality firms: Evidence from U.S.
Misafirperverlik firmalarında karlılığın belirleyicileri: ABD'den kanıt
  1. Tez No: 475385
  2. Yazar: DORUK ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, İşletme, Economics, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Konaklama, restaurantlar ve kumarhane sektörleri ülkelerin ekonomisi üzerinde önemli etkilere sahiptir. Seyahat ve turizm, ABD'nin GSYİH'nın %2.7'sini oluşturmaktadır. Bu çalışma ABD'de faaliyet gösteren, konaklama, restaurant ve kumarhane sektöründe yer alan firmaların 1990 – 2010 yılları arasındaki karlılıklarını belirleyen faktörleri incelemektedir. Bu çalışmada yer alan sektörler: Yiyecek ve alkolsüz içecek servis eden restaurantlar, Yiyecek ve alkollü – alkolsüz içecek servis eden restaurantlar, Kumarhanesi olmayan oteller, kumarhaneler ve kumarhanesi bulunan oteller. Çalışma karlılığı ölçmek için üç değişken kullanmaktadır: Aktif karlılığı, Özkaynak karlılığı, Kar Marjı. Sabit etkiler yöntemine göre firma büyüklüğü ve kaldıraç kârlılığı olumsuz etkilerken, firma yaşı, likidite ve GSYİH kârlılık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Tüm restaurantları bir grup olarak, tüm otelleri başka bir grup olarak inceleyerek daha spesifik sonuçlar elde etmeye çalışıyoruz. Sonuçlar, tüm restoranların, konaklama, yiyecek – içeçek, kumarhane endüstrisi ile benzer sonuçlar verdiğini göstermektedir. Oteller sadece GSYİH ve firma yaşı için konaklama, yiyecek – içeçek ve kumarhane endüstirsi ile istatistiksel olarak ve önemli ölçüde aynıdır.
Özet (Çeviri)
Hospitality Industry is one of the main industries to boost economic conditions of countries. Travel and Tourism are 2.7% of total GDP of US. This study investigates determinants of hospitality firms in US for the period of 1990 to 2015 in four sectors: Limited-service Restaurants, Full-service Restaurants, Non-casino Hotels, Casinos (except Casino Hotels) and Casino Hotels. The paper applies random effects model, fixed effects model, and pooled ordinary least square regressions. This study uses three dependent variables namely: Return on assets, Return on Equity and Profit Margin. We find that, firm size and leverage has a negative impact on profitability while firm age, liquidity and GDP have a positive impact on profitability using the fixed effect. We examine all Restaurants as one group, all Hotels as another group to try to have more specific results. The results show that all Restaurants have similar results to Hospitality Industry. On the other hand, all Hotels are statistically and significantly similar only to GDP and firm age in the Hospitality Industry.