Online çocuk istismarının hukuksal boyutta değerlendirilmesi
Evaluation of grooming at legal dimension
  1. Tez No: 475384
  2. Yazar: KAAN APAK ALTINTOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DENKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çocuk istismarı dünya genelinde büyük ve oldukça ciddi bir problem olarak karşımızda durmaktadır. İstismarın önlenmesi ve faillerin cezalandırılması, ıslah edilmesi için çalışmalar devam etmektedir. Türkiye'de de çocuk istismarına karşı hükümler yer almakta ve cezaların caydırıcı olmasına önem gösterilmektedir. Fakat Türkiye'de yer alan istismar hükümleri çocuk istismarında genelde karşılaşılan olgulara yönelik bir düzenlemedir. Çalışmada bu hükümler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ancak gelişen teknoloji ve internet nedeniyle istismarcıların da teknikleri, hareket tarzları, yöntemleri değişmiştir. İnternetin durdurulamayan genişlemesi ve herkesin ulaşabildiği bir ortam olması sonucunda interneti kullanmaya başlama yaşı da oldukça düşmüştür. Çocuklar belirli erginlik seviyesine gelmeden internetin riskli dünyasında gezinmeye ve hedef olmaya başlamışlardır. Bu nedenle ayrıca çalışmada internet hukuk üzerinde durulmuş ve istenmeyen zararlı içeriklerin nasıl erişilmez kılınabileceği anlatılmış, yöntemler açıklanmıştır. İnternetin gelişmesi ve bu denli büyümesi istismarcıların da dikkatini çekmiş ve potansiyel mağdurları istismara sürüklemek için siber ortamda çeşitli yöntemler, teknikler kullanmaya başlamışlardır. Bu yöntemlerle çocuğa güven duygusu verilmekte ve çeşitli hediyeler ve rüşvetler iletilmekte, çocuk çeşitli risk yönünden değerlendirilmekte, başka bir deyişle çocuğa karşı görünüşte iyi niyetli olarak davranılmaktadır. Daha sonra bu güven duygusu elde edilen bilgiler doğrultusunda suiistimal edilmekte ve çocuk istismara sürüklenmektedir. Bu süreç siber uşaklaştırma (grooming) olarak adlandırılmaktadır. Türkiye yönünden yeni bir kavram olan siber uşaklaştırma bazı ülkelerde yasal zemin bulmuştur. Çalışmada siber uşaklaştırma süreci incelenmiş, karakteristik özellikleri, aşamaları ile konuşma kalıpları ve aşamaları incelenmiştir. Devamla siber uşaklaştırma sürecinin ülkemizin mevcut düzenlemeleri ile değerlendirilmesi yapılmış, diğer ülkelerdeki yasal düzenlemeler de çalışmada incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Child abuse is a big, serious and worldwide problem. Working on prevention of child abuse, penalizing and rehabilitation of perpetrator have been proceeding. In Turkey, it has solid law against child abuse and it has been given a high importance for punishment to being deterrent. However, in Turkey, laws against child abuse are just for that are commonly encountered in child abuse. But in our country, the conclusions of abuse action are an arrangement for cases of abuse that we encounter in daily life. These laws are examined and analyzed in this study. However, because of the developing of technology and internet, the techniques, behaviors and methods of the abusers have changed. As result of non-stoppable expansion of internet which easily could be reached by anyone, the starting age of using internet has also considerably decreased. Children have started to surfed on internet and become targets in the risky world of it before reaching a certain level of adulthood. For this reason, internet law is also emphasized in the study and it's explained how unwanted harmful contents can be made inaccessible. Developing of internet has also drawn abusers' attention and they has started to use variety techniques and methods for abuse potential victims. With these methods and techniques, it's been gained potential victims trust and various gifts and bribes are given to children, children are assessed in terms of various risks factors. In other words, the children are seemingly treated well-intentioned. After that this sense of trust is abused in the direction of information obtained and child is being victim. This process is called as grooming. Grooming is a new concept for Turkey, but it has found legal ground in some countries. In the study, the process of grooming was examined and its characteristics, degrees and speech patterns and stages were investigated. Grooming has been assessed with legal regulations in Turkey and other countries' legal arrangements have also been examined in the study.