Service quality at football stadiums and its effect on game attendance
Stadyumlarda hizmet kalitesi ve maça katılıma etkisi
  1. Tez No: 475386
  2. Yazar: ZELİHA EYLÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin temel amacı profesyonel futbol kulüplerinin taraftarlarına sunduğu hizmetin kalitesinin anlaşılması ve taraftarların stadyumlarda sunulan hizmet kalitesi algısını etkileyen faktörler ile maça katılım arasındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Bu çalışma ayrıca Türkiye'deki futbol seyircilerinin hizmet ve hizmet kalitesi algısının örgütsel özdeşleşme ve maça gitme sıklığına etkisini analiz etmeyi hedeflemekte olup, araştırma için kantitatif ve kalitatif araştırma yöntemi kullanılacaktır. Çalışma İstanbul'da 3 büyük profesyonel futbol kulübü Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarları incelenerek ortaya çıkmıştır. Çalışmada öncelikle kulüp stadyum direktörleri ve taraftarlarıyla derinlemesine mülakat yapılmıştır. Bulgular rafine edildikten sonra pilot çalışma sonucunda 432 katılımcı ile gerçekleştirilen 58 sorudan oluşan amprik çalışmada, taraftarların iki temel boyuttan oluşan hizmet kalitesi algısı ve maça gitme sıklığını etkileyen örgütsel özdeşleşme ve elverişlilik faktörleri ortaya konmuştur. Hizmet kalitesi, örgütsel özdeşleşme ve maça katılım arasında da anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to understand service quality professional football clubs present to their fans and to reveal the relationship between factors that affect the fans' perception of the service quality provided at stadiums and game attendance. This thesis also aims to analyze the effect of fans' perception of service quality at football stadiums in Turkey on organizational identification and game attendance, using qualitative and quantitative research methods. The study is conducted with the fans of three biggest professional soccer clubs in Istanbul – Besiktas JK, Fenerbahce SK and Galatasaray SK. First, in-depth interviews are conducted with the clubs' stadium managers and fans. Findings are refined and after the pilot study, the questionnaires consisting of 58 items are collected from 432 fans. As the result of this empirical study, it is discovered that fans' service quality perceptions consisted of two dimensions and organizational identification and convenience factors prominently affected game attendance frequency. Relationships between service quality, organizational identification and game attendance are found to be significant.