Expressing atrocities: The impact of antihumanist thought on Theodor W. Adorno's radical constellation
Vahşeti dışavurmak: Theodor W. Adorno'nun radikal felsefesinde antihümanist düşüncenin etkisi
  1. Tez No: 475395
  2. Yazar: DİLARA BİLGİSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, T. W. Adorno felsefesinin 'melankoli' ve 'diyalektik uzlaşma' bakış açılarından geliştirilen eleştirilerinin çıkış noktası olan çekilme ve direnme ikilemini yorumlamaktır. Temmuz 2015'te Suruç'ta düzenlenen canlı bomba saldırısından beri Türkiye'nin içinde bulunduğu kanlı senaryodan yola çıkarak şu soru sorulmaktadır: İnsanlığın günümüzdeki durumu göz önünde bulundurulduğunda yaşamaya devam etmek nasıl mümkün olabilir? Bu çalışma Adorno'nun ontoloji, etik, pratik ve estetik alanlarında antihümanist bir bakış açısından geliştirdiği eleştirinin altında yatan negatif diyalektiğin genel hatlarını çizerek bu soruyu cevaplamayı hedeflemektedir. Yabancılaşma kavramının sorunsallaştırılmasına dayanarak, vahşetle hümanist ideoloji arasındaki işbirliğinin Adorno'nun radikallikle tevazu arasında kurduğu dinamik tarafından dışavurumuna yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to clarify the significance of T. W. Adorno's duality of resignation and resistance, whose existence has given way to major interpretations of his works as 'melancholic' and 'reconciliatory'. Taking the recent political upheaval in Turkey, ignited by the suicide bomber attack in Suruç in July 2015, as starting point and motivation, the following question is asked: How is it possible to go on living given the current state of humanity? As a response, this dissertation draws an outline of the negative dialectic at work in Adorno's critique of the ontological, ethical, political and aesthetic spheres from an antihumanist perspective. Based on the problematization of the concept of alienation, this outline uncovers the collaboration at work between atrocities and humanist ideology, whose expression is voiced by Adorno's radically modest constellation.