Violence in Turkey: Prevalence rates and predictors of violence
Türkiye'de şiddet: Yaygınlık oranları ve şiddeti yordayan faktörler
  1. Tez No: 475405
  2. Yazar: TUĞÇE ÇETİN ERTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH MURAT PAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsanlık tarihi; insanlığa, hayvanlara ve doğaya karşı işlenmiş sayısız şiddet olaylarıyla doludur. Bu çalışma, Türkiye'deki şiddet olaylarının yaygınlığını ve demografik değişkenlerin bu şiddet olayları üzerindeki yordayıcı gücünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Yüz yüze görüşme yöntemiyle, toplam 2695 yetişkin (1210 kadın, 1472 erkek olmak üzere) çalışmaya dahil edilmiştir. Demografik Bilgi Formu ve Şiddet Olayları ve Psikolojik Etkileri Listesi katılımcılara uygulanmıştır. Sonuçlara göre, en sık rastlanan şiddet türleri fiziksel şiddet, sözlü taciz ve eğitimin engellenmesi iken, toplumsal cinsiyetin, evliliğin ve etnisitenin regresyon analizlerinde yordayıcı gücünün anlamlı bulunmuştur. Analizlere göre, kadınların, gençlerin, eğitim seviyesi düşük olanların ve evli olmayan kişilerin diğer sosyoekonomik guruplara göre şiddet görme bakımından daha kırılgan gruplar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Human history is a period filled with innumerable violence acts against people, animals and nature. This study aims to examine the prevalence of violent events in Turkey and to evaluate the predictor values of demographic variables on the violent events. A total of 2695 adult (1210 female, 1472 male) in Turkey recruited in this study through a face-to-face interview. Demographic Information Form and Violent Events Checklist with Psychological Effect were administrated. Results showed that the most frequent type of violence was found to be physical aggression, verbal harassment and obstruction of education; and moreover, gender, marriage and ethnicity were found to be as some of the significant predictors in regression analysis. In the regression analysis, women, young people, under-educated individuals, unmarried people are the groups that were found to be more likely to be exposed to different types of violence than other sociodemographic groups in Turkey.