The role of music in persuasion: An evolutionary approach
Müziğin ikna sürecindeki rolü: Evrimsel yaklaşım
- Tez No: 475404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN VARNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Psychology, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, müzikal tepkisellik kişilik özelliğinin pazarlama mesajlarında kullanılan belirli zihinsel kısa yollarının ikna ediciliği üzerindeki etkisini göstermektir (örn., sosyal kanıt ve kıtlık-azlık). Evrimsel psikoloji ve yargısal kestirmeler yazını ve müziğin evrimsel kökenlerine dair yapılan çalışmalar ışığında, sosyal kanıt kısa yolunun müzik ve müzikal tepkiselliğin evrimsel geçmişimizde karşılaşılan sosyal bağ adaptif sorununa yönelik çözüm sağlayıcı fonksiyonel ve seçilim değerini arttırıcı olası rolü nedeniyle, ikna ediciliğinin müzikal tepkiselliği yüksek olan bireylerde, düşük olan bireylere göre daha fazla olacağı, kıtlık-azlık zihinsel kısa yolunun ise müzikal tepkiselliği yüksek bireylerde bunun tersi etki göstereceği hipotezi geliştirilmiştir. Hipotezlerin test edilmesi için deneysel çalışma yapılmış olup, deneye 203 kişi katılmıştır. İkna düzeyi, tutum ve davranışsal niyet olarak iki ayrı seviyede değerlendirilmiştir. Sonuçlar, evrimsel perspektif ışığındaki ana hipotezimi destekler bir biçimde, sosyal kanıt kısa yolunun müzikal tepkiselliği yüksek olan bireylerde düşük olan bireylere göre davranışsal niyet olarak daha ikna edici olduğunu göstermiştir. Ancak tutum seviyesinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öte yandan, kıtlık-azlık kısa yolunun etkinliğinin de bireylerin müzikal tepkiselliğine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığına dair bir sonuca ulaşılamamıştır. Çalışmanın önemi, insanların müzikal eğilimleriyle zihinsel kısayollar arasındaki ilişkiyi evrimsel yaklaşımla inceleyen ilk ampirik çalışma olmasından gelmektedir. Çalışma, evrimsel psikolojinin tüketici davranışları ve pazarlama alanındaki uygulamalarının kuramsal ve pratik gücünü de gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the role of musical reactivity as an individual personality trait on the effectiveness of specific heuristics (e.g., social proof versus scarcity) used in marketing messages. Drawing upon modern evolutionary approach, heuristics literature and scrutinizing the studies on the origin of music, a set of hypotheses were developed that social proof appeal would be more persuasive for individuals with high musical reactivity than low musical reactivity, however the effect of scarcity appeal would backfire for individuals with high musical reactivity due to possible fitness-enhancing role of music and hence the associated psychological trait musical reactivity to solve specific recurring adaptive problems in our evolutionary history which is social bonding. An experimental study was designed to test our hypotheses. Two hundred three people participated in this experiment. Persuasiveness was assessed both as an attitudinal response and as a behavioral intention. Findings revealed that social proof appeal is more persuasive for individuals with higher musical reactivity than lower musical reactivity in terms of behavioral intention, whereas no significant effect was found with respect to attitudinal response. We, on the other hand, failed to identify a meaningful relationship between scarcity appeal and musical reactivity. The importance of this study is that it is the first empirical study that examines the link between human musicality and heuristics adopting the evolutionary approach. Furthermore, this study also contributes to the growing literature on the theoretical and practical benefits of applying evolutionary psychology to consumer behavior.