Karşılaştırmalı reklamlara yönelik yeni düzenlemenin Avrupa Birliği reklam yönergesi ile karşılaştırılması üzerine bir inceleme
A comparative study of the new comparative advertising regulation with the EU advertising directive
- Tez No: 475409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GRESİ SANJE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Reklamcılık, İşletme, Law, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
28 Kasım 2013 tarihinden itibaren Türkiye'de tüketici hukukunda yeni bir dönem başlamıştır. Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve devamında yürürlüğe giren Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği ile karşılaştırmalı reklama ilişkin önemli değişiklikler getirilmiştir. Bu çalışmada, mevzuat kapsamında getirilen değişiklikler, AB Yönergeleri ve Avrupa Birliği Mahkemesi ve Avrupa'daki özdenetim mekanizmalarınca karşılaştırmalı reklamlara ilişkin oluşturulan kararlar ile kıyaslanmak suretiyle incelenmiştir. Türkiye'deki düzenlemenin AB Yönergeleri ile uyumlu olan yanları ve farkları ortaya konmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde, reklam ve karşılaştırmalı reklam kavramları irdelenmekte ikinci bölümde ise, Türk hukukundaki ve AB Reklam Yönergesindeki karşılaştırmalı reklama ilişkin düzenlemelerdeki farklılıklar ortaya konarak önerilerde bulunulmaktadır. Türkiye'de uzun yıllardır mevzuat uyarınca yasak olan açık karşılaştırmalı reklam yasağının sona erecek olmasıyla açık karşılaştırmaya ilişkin hükümler ve karşılaştırmalı reklama ilişkin getirilen diğer hukuka uygunluk halleri detaylı bir şekilde incelenerek tespitlerde bulunulmaktadır. AB düzenlemesinde reklam denetimi hususu da kısaca ele alınarak özdenetim mekanizması da bu çalışmanın bir parçasını oluşturacaktır. Son bölümde, Nitel Araştırma yaklaşımıyla Sabit Karşılaştırma Analizi yöntemi uygulanarak açık karşılaştırma unsuru içeren reklam örneklerine yönelik oluşturulmuş olan Avrupa ülkelerindeki özdenetim mekanizması kararları ile Avrupa Birliği Mahkemesi kararlarında yer verilen değerlendirme kriterleri Türk Hukukunda karşılık gelen düzenlemeler kapsamında yorumlanarak kanun koyucunun karşılaştırmalı reklama yönelik yaklaşımı ortaya konmaktadır. xiv Bu çalışma ile mevzuattaki karşılaştırmalı reklam hükümlerine ilişkin tespitlerde bulunarak kanun koyucuya öneriler getirilirken sektör için de bu tespitlerin yol gösterici olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Consumer Protection Law in Turkey has entered to a new era from November 28, 2013. Significant amendments governing the comparative advertising have come into effect in connection with The Law on Consumer Protection and the enactment of The Regulation on Commercial Advertising and Unfair Commercial Practice in relation to the EU harmonization of Law. This study examines the amendments to the legislation in comparison with the European Union Directives and the decisions held by the European Court of Justice and self-regulatory mechanisms of Europe in respect of comparative advertising. The study also establishes the conformities and the contradictions of the Turkish legislation with the EU Directives. The first chapter of this study examines the notions of advertising and comparative advertising, the second chapter proposes solutions by way of laying down the non-conformities of the Turkish Law with EU Advertising Directives in respect of the legislation governing comparative advertising. This study establishes the conformity with the law regarding comparative advertisement and legislation governing direct comparative advertising that is to be implemented as the foregoing prohibition for the direct comparative advertising under Turkish legislation will cease to exist. The EU regulations concerning the control of advertising and self-regulatory mechanisms also form a part of the study. The final chapter of this study lays down the intention of the lawmaker to the comparative advertising by the interpretation of the decisions held by the self-regulatory mechanisms in EU countries regarding advertisements including direct comparative elements and the evaluation criterias stated in the decisions held by the European Court of Justice in consideration of Turkish legislation by applying the methods of the Constant Comparative analysis with the approach of Qualitative Research. xii This study makes recommendation for the lawmaker by presenting findings regarding comparative advertising provisions in the legislation with the further intention of providing guidelines for the industry.