Market reaction of target firms value in M&As: Emprical evidence from Turkey
Şirket birleşme ve devralmalarda hedef firma değerinin piyasa reaksiyonu
- Tez No: 475424
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada 1992-2014 yılları arasında Türkiye'de duyurusu yapılan şirket birleşmelerinin, hedef şirketin hisse senedi fiyatları üzerindeki etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Şirket birleşme ve satınlamalarının hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisi olay etüdü yöntemi kullanılarak incelenmiş, ilan tarihinin 126 gün önce ve 126 gün sonrasını kapsamak üzere çeşitli olay pencereleri için kümülatif anormal getiriler hesaplanmıştır.124 adet halka açık hedef firmanın bilgilerinin incelendiği çalışmada, her ne kadar ilan tarihinden sonraki ilk 10 günlük dönemde hisse senedi fiyatlarında anlamlı kümülatif anormal getiriler gözlense de asıl etkinin ilan edilmeden önceki 126 günlük dönemde çeşitli aralıklarla ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Araştırma sonucu elde edilen bu bulgular Arslan ve Şimşir'in 2015 yılında yapmış oldukları araştırma sonuçları ile uyumludur Duyuru tarihinde önce hedef firmanın hisse senedi fiyatları üzerinde ortaya çıkan bu etki içerden bilgilendirme olması ihtimali konusunda varsayımları destekler nitelikte olabilir. Özellikle 2005 te Avrupa Birliği'ne katılım müzakerelerinin başlaması ile birlikte ülkemizde yaygınlaşan şirket birleşme ve satınalmalarının, taraf olan şirketler üzerindeki etkileri gösteren sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada önceki çalışmalarda kullanılan yöntemlere benzer olarak olay etüdü yöntemi kullanılmakla birlikte 1992-2014 yıllarını kapsayan farklı bir dataset kullanılmıştır. Hem Arslan ve Şimşir'in (2015) tarafından yapılmış çalışma ile karşılaştırılabilir olması hem de ilan tarihi öncesinde ve sonrasında etkinin incelenmesi amacı ile olay penceresi ilan tarihinin 126 gün öncesine ve 126 gün sonrasına kadar genişletilmiştir. Satınalma ve birleşmelerin hedef firmanın hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisi duyuru tarihinden önceki uzun aralıklı pencerelerde gözlemlenmiştir. Çok değişkenli analizler ile olağandışı getirilerin etkenleri saptanmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgular Türkiye'de gerçekleşen satınalma ve birleşme işlemlerinde içeriden bilgi sızıntıları olduğu ve etkin olmayan bir hisse senedi piyasası varsayımlarını destekler görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of announced merger and acquisitions (M&As), occurred between 1992-2014 in Turkey, on stock prices of target company. To examine the impact of M&As on stock prices, I used the event study method and obtained cumulative abnormal return (CAR) for several pre-defined event windows covering the temporal range between 126 days before and 126 days after the announcement day. The study covers 124 Public firms in Turkey, although significant CARs were observed around 10 days before and 10 days after the announcement day, the main effect occurred in various windows which resides in a period as early as 126 days before announcement day. Outcome of my research are in accord with the findings of previous researches. The unexpected change on the stock price of target firms, which occurred before announcement date, supports the hypothesis about the involvement of insider trading. Very few researches about price effect on the stock states that M&A transactions have commonly been practiced since the beginning of negotiations between Turkey and the European Union in 2005. Following the common approach, I, too, used event study method but examined a different dataset. To create comparable result with the previous ones and to analyze effect of M&As on pre-and post-periods, periods of event windows were expanded to both 126 days before and after the announcement day. Effect of M&As on the stock prices of target firms were observed in several long event windows lay in the pre-event period. I used univariate analysis to determine the reason of CAR. Current investigation on the M&A transaction in Turkey pointed out that, since inflated stock prices occurred before the announcement date, the market is not efficient. Similarly, previous research claim that there could be information leakages thus insider trading could be reason of this result.