8 numaralı Mühimme Defteri'nin (977-978/ 1569-1570) transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Transcription and assessment of the Muhimme Register number 8 (977-978/ 1569-1570)
- Tez No: 475447
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZCOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 561
Özet
Mühimme Defterleri, Osmanlı Devleti'nde Divân-ı Humâyûn'da alınan kararların suretlerinin kaydedildiği defterler olarak adlandırılmaktadır. Bu defterler devletin siyasi, sosyal, askeri ve ekonomik meselelerine ait önemli kararları oluşturmaktadır. Tez konusu olan bu defter Mühimme Defteri olarak kaydedilmesine karşın hükümleri tayin ve tevcih kararları oluşturduğundan defterin bir Ruus Defteri olduğu anlaşılmaktadır. Defter 168 sayfadan oluşmaktadır. Hicri 977-978 (M. 1569- 1570) tarihli bir defter olup II. Selim Dönemi'ne tekabül etmektedir. Söz konusu defter, çoğunlukla tımâr ve zeamet tevcihleri ile ilgili kararları içermektedir. Bununla birlikte bu dönemde vuku bulan Kıbrıs Seferi ile ilgili kararlar da defterin ihtivasını oluşturmaktadır. Transkripsiyonu yapılan bu defterin değerlendirilmesi yapılmış ve çalışmanın daha anlaşılır hale getirilmesi amacıyla da bir dizi tablolar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mühimme record books are the official papers which consist of the decisions of The Imperial Council of The Ottoman Empire. These books contains important decisions of The Imperial Council related to political, social, military and economical issues. The subject record book prepared as Mühimme book, by the reason of assignment and entrusting decisions contend it can be classified as Ruus book. The Record Book consists of 168 pages. The record book contains the decisions of Selim II epochs Imperial Council. (977-978 Hijri / 1569-1570 Gregorian) Subject record book substantially contains decisions regarding to vassalage and fief entrustings. Furthermore this papers contain decisions about Cyprus campaign which is took place during that period. Transcripted record book evaluated, also a series of charts prepared in order to make the thesis more understandable.