Mevsimlik çiçeklerden Tagetes sp'nin büyümeyi engelleyici kimyasal maddelerden alar uygulaması ile bodur saksılı bitki olarak yetiştirme olanaklarının belirlenmesi
The aim of this research was to determine the growth possibilites of Tagetes sp. which are the most common plant in decorations of garden landscape and as a pot plantby usink of different doses of alar
  1. Tez No: 47545
  2. Yazar: HAKAN ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BAYCIN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu araştırma ile, park ve bahçe düzenlemelerinde yaygın olarak kullanılan Tageles erecfa c.v.“Sunkist”ve Tageles erecta c.v.“Cupidon”çeşitlerinin büyümeyi engelleyici kimyasal maddelerden Alar (Daminozide) ' in farklı dozlarda uygulaması ile bodur, kompakt gelişim gösteren saksılı bitki olarak yetiştirme olanaklarını saptamak amaçlanmıştır. Deneme 1994 yılı nisan - temmuz ayları arasında, Tekirdağ Ziraat Fakültesi' ne ait açık alanda 7 x 7 x 8 cm boyutlarındaki saksılarda kurulmuştur. Her iki çeşide de 0 - 2000 - 3000 - 4000 ppm dozlarında Alar (Daminozide) sprey şeklinde uygulanmış; kontrol dışında bütün uygulamalar çiçeklenmeyi geciktirmiştir. Alar (Daminozide) uygulaması bitki boyunu ortalama %1 1 azaltmıştır. (2000 ppm hariç ).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to determine the possibilities of growing of Tagetes erecta c.v.“Sunkist”and Tagetes erecta c.v.“Cupidon”which are the most common plant in decorations of garden landscape, and as pot plant by using of different doses of Alar which is a chemical substance to prevent the developement. The experiment was made in 1994 between april and July in the open area into pots. Alar was applicated to two varieties in the doses of 0 - 2000 - 3000 - 4000 ppm by using spray. All applications except of control were retarded the flowering. Application of Alar decrease the height of plant.