Bazı mevsimlik çiçeklerin kesme çiçek olarak kullanılma potansiyellerinin incelenmesi
Investigation on usage possibilities of some seasonal flowers as cut flower
- Tez No: 714718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SARIÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Süs Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
İnsanların manevi değer ifade eden günlerinde tercih ettiği bir ürün olan kesme çiçekler; üretim kapasitesi ve üretim değeri açısından süs bitkileri sektörünün en geniş paya sahip alt dalıdır. Dünya kesme çiçek sektöründe gül ilk sırayı alırken, ülkemizde kesme çiçek sektöründe karanfil ilk sırayı almakta, bunu gerbera, kesme gül ve kasımpatı takip etmektedir. Kesme çiçek sektörünün sorunlarından birisi yeni çiçek çeşitlerinin piyasaya sunulmamasıdır. Dünyada kesme çiçek sektöründe popüler olan çiçeklerin ıslahı ve yeni çeşitlerin geliştirilmesi yer alırken, diğer yandan mevsimlik olarak yetiştirilen çiçeklerin kesme çiçek sektöründe de kullanımı yaygınlık kazanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, açık arazide yetiştiriciliği yapılan bazı mevsimlik çiçeklerin (Zinnia sp., Helianthus sp., Cleome sp., Celosia sp., Tagates sp., Centaurea sp. ve Gomphrena sp.) fenolojik, morfolojik özellikleri ve vazo ömrü incelenerek, kesme çiçek potansiyeline sahip çiçeklere yönelik tüketici ile çiçekçilerin talepleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda; Zinnia sp., Helianthus sp., Cleome sp., Celosia sp., Tagates sp., Centaurea sp. ve Gomphrena sp.'nın kesme çiçek sektöründe kullanılmasının uygun olabileceği belirlenmiştir. Gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre ise tüketiciler ve çiçekçiler tarafından en çok Helianthus sp. (Ayçiçeği) çiçeği talep edilirken, tüketiciler Cleome sp., Tagates sp. ve Zinnia sp.'yi çiçekçiler ise Tagates sp.'i satış noktalarında talep edilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cut flowers, which are a product that people prefer on their days of spiritual value; in terms of production capacity and production value, it is the sub-branch of the ornamental plants sector with the largest share. While rose takes the first place in the world cut flower sector, carnation takes the first place in the cut flower sector in our country, followed by gerbera, cut rose and chrysanthemum. One of the problems of the cut flower industry is that new flower varieties are not introduced to the market. While breeding flowers and developing new varieties that are popular in the cut flower sector in the world, the use of seasonally grown flowers in the cut flower sector is also gaining prevalence. For this purpose, the phenological, morphological characteristics and vase life of some seasonal flowers (Zinnia sp., Helianthus sp., Cleome sp., Celosia sp., Tagates sp., Centaurea sp. and Gomphrena sp.) grown in open field were investigated. Demands of consumers and florists for flowers with flower potential were determined. As a result of the research; Zinnia sp., Helianthus sp., Cleome sp., Celosia sp., Tagates sp., Centaurea sp. and Gomphrena sp. were determined to be suitable for use in the cut flower industry. According to the results of the survey, Helianthus sp. (Sunflower) flower is demanded, consumers Cleome sp., Tagates sp. and Zinnia sp. and florists, Tagates sp. can be requested at their sales points.