Making sense of ISIS' Geopolitical imagination
DEAŞ'in jeopolitik tahayyülünü anlamlandırmak
- Tez No: 475451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Üç ana bölümden oluşan“Making Sense of ISIS' Geopolitical Imagination”başlıklı İngilizce yüksek lisans tezi, DEAŞ'ın jeopolitik söylemini ve bu söylem içerisindeki topraksallığı merkeze almaktadır. Bu tez çalışmasının ilk bölümü eleştirel jeopolitik literatünün sunduğu temele dayalı bir kavramsal çerçeve geliştirmiştir. Aynı zamanda bu teze konu olan araştırma mevzusuna nasıl yaklaşıldığı netleştirilmektedir. İkinci bölümünde DEAŞ'ın topraksallık anlayışının özellikle de kendi metinleri (online yayımlanan Dabiq dergisi) üzerinden nasıl dışa vurulduğu araştırılmaktadır. Bu bağlamda, 'öz kimlik' ile 'öteki' gibi tanımlar topraksallık kavramı etrafında incelenerek DEAŞ'ın dünyayı jeopolitik anlamda nasıl tahayyül ettiği konu edilmiştir. Bu bölümün diğer bir odak noktası topraksallık söylemi üretiminde DEAŞ'ın bazı dini referanslarla temellendirilen birtakım apokaliptik anlatıları nasıl yerleştirdiğidir. Üçüncü bölümde kimlik ve ötekileştirme stratejileri üzerinden kurgulanmış DEAŞ'ın topraksallığını nasıl haritaladığının analizi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis headed“Making Sense of ISIS' Geopolitical Imagination,”which consists of three main chapters, focuses on the geopolitical discourse of ISIS, and the territoriality understanding therein. The first chapter provides a conceptual framework against the background of critical geopolitics. In doing so, it unveils how the matter of research in this thesis is approached. The second chapter seeks to examine how ISIS' understanding of territoriality externalizes itself, in particular within the group's own texts (such as its online issued magazine Dabiq). In this connection, while definitions such as 'the self' or 'the other' are explored with regard to the term territoriality, the question of how ISIS geopolitically imagines the world is touched upon. Another cornerstone of the second chapter is ISIS' contextualization of certain apocalyptic narratives – ascribed to some religious references – while producing its territoriality discourse. The third chapter builds on the former when analyzing how ISIS maps territoriality, which is centered on its self-construction and otherization strategies.