The perceptions of elt students and teachers towards the use of iwbs at a vocational and technical high school
Öğrencilerin ve öğretmenlerin bir mesleki ve teknik lisesinde etkileşimli tahta kullanımına karşı algıları
- Tez No: 475479
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYLİN TEKİNER TOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce öğretmenlerinin ve öğrencilerin İstanbul'da bir mesleki ve teknik anadolu lisesinde FATIH (Fırsatları Araştırma ve İyileştirme) Projesi kapsamında etkileşimli tahta kullanımına yönelik algılarını araştırmak. Bu çalışma detaylı bilgi toplamak amacıyla nitel ve nicel veriler kullanılarak yürütülmüştür. Nicel veriler anketler, nitel verilerse görüşmeler vasıtasıyla toplanmıştır. Bu çalışma iki grup katılımcı tarafından yürütülmüştür. İlk grup katılımcılar 207 dokuz ve onuncu sınıf lise öğrencilerinden, ikinci grup katılımcılarsa aynı okuldan 13 İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışmanın bulguları öğretmenlerinin ve öğrencilerin çoğunun etkileşimli tahtanın İngilizce derslerinde kullanımına yönelik olumlu algıya sahip olduğunu ve etkileşimli tahtaların faydalı öğretim araçları olduğunu göstermiştir. İngilizce öğretmenleri etkileşimli tahtayı öğrencilerin interaktiflik, isteklendirme, öğrenme stilleri, materyal çeşitliliği, otantiklik, vs. açısından dikkatini çekmek kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate perceptions of ELT students and English teachers towards interactive whiteboards in the context of FATIH Project (Movement to Increase Opportunities and Technologies Project) in a vocational and technical high school in Turkey. This study was conducted using qualitative and quantitative research methods in to gather detailed information. The quantitative data were obtained through the questionnaires and qualitative data were obtained through semi-structured interviews. This research was conducted with two groups of participants in a vocational and technical high school, in İstanbul. First group participants were 207 ninth and tenth grade high school students and second group participants were 13 English teachers from the same school. The findings of the study showed that most of the teachers and students had positive perceptions towards the use of IWBs in their classrooms and they consider that IWBs are beneficial teaching tools in English language teaching. English teachers use IWB to attract students' interest in terms of interactivity, motivation, learning styles, variety of materials, authenticity.