Kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri ve tüketici temelli marka değeri ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on corporate social responsibility activities and customer based brand equity relation
- Tez No: 475490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULUN AKTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada toplum ve işletmeler için önemi gün geçtikçe artan“Kurumsal Sosyal Sorumluluk”kavramı ile“Tüketici Temelli Marka Değeri”arasındaki ilişki araştırılmaktadır. Araştırma sonuçlarının, Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Marka Değeri ile ilgilenen kişi/şirket ve organizasyonlara fayda sağlaması hedeflenmiştir. Gerçekleştirilen literatür taraması sonucunda ise kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarının artık işletmeler tarafından hayırseverlik faaliyetlerinin ötesinde stratejik olarak ele alınması gereken bir alan olduğu sonucuna varılmıştır. Bu doğrultuda işletmelerin KSS konusuna daha fazla önem verdikleri günden güne daha net bir biçimde anlaşıl0maktadır. Marka değeri ise işletmeler için artık maddi varlıkların ötesinde işletmelerin sahip oldukları maddi olmayan varlık/değerlerin ötesinde bir değer bütününü ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation between the“Corporate Social Responsibility”concept, which becomes more important day by day, and the“Customer Based Brand Equity”is being investigated. The research results are intended to provide benefit to the persons/entities and organizations who are interested in Corporate Social Responsibility and Brand Equity. As a result of the literature screening, it was deduced that the corporate social responsibility projects should be considered strategically beyond the philanthropic activities by the businesses. In this direction, it is clearly seen that businesses put more importance on CSR day by day. With regards to brand equity, this refers to set of values beyond the tangible assets and intangible assets/values for the businesses.