Milletlerarası Özel Hukukta hukuk seçimi
Choice of law in Private International Law
- Tez No: 475494
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZDEMİR KOCASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
İrade serbestîsi ilkesinin milletlerarası özel hukuktaki karşılığı hukuk seçimi ilkesidir. Günümüzde milletlerarası özel hukuk bakımından genel kabul gören bu ilke hukukun yeknesaklaştırılmasına da fayda sağlamakta ve her geçen gün uygulama alanı da genişlemektedir. Bu kapsamda Türk hukukunda ve Avrupa Birliği düzenlemelerinde son dönemde yaşanan gelişmeler hukuk seçiminin ayrı bir çalışma konusu yapılması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Özellikle sözleşme dışı borç ilişkilerinde hukuk seçimi imkânının tanınması ve özel sözleşme türleri bakımından öngörülen düzenlemeler ile köklü değişiklikler gerçekleşmiştir. Bahsedilen yenilikler ve yeni yaklaşımlar, söz konusu çalışmada karşılaştırmalı hukuk ve yargı kararları ile birlikte incelenmiştir. Düzenlemelerden tatbik kabiliyeti olmadığı düşünülen bazı konular üzerinde daha fazla durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The equivalent of the principle of party autonomy in the private international law is choice of law. This generally accepted principle in private international law serves uniforming the law rules and opportunities for choice of law have been extending day by day. In this context, recent developments under Turkish Law and European Union Law ascertain the need of a separate study. Fundamental changes have been occurred particularly in non-contractual obligations and special types of contracts. Aforementioned developments and new approaches have been discussed in line with comparative law and precedents. The regulations which are considered not to have the application ability are discussed further.