Fransız Hukukunda icra görevlisi
Bailiff in French Law
  1. Tez No: 475493
  2. Yazar: MEHMET EMİN ALPASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ERDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Fransız hukukunda icra görevlisi, oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. İcra görevlisi; bir kamu görevlisi, Bakanlıkça yetkilendirilen kişi ve adalet yardımcısıdır. İcra görevlileri onlarca faaliyet yerine getirmektedirler. Münhasıran icra görevlilerince yerine getirilmesi gereken başlıca faaliyetler cebî icra ve tebligattır. Ancak icra görevlileri, memur olmayıp serbest meslek icra etmektedirler. Bir hukuk profesyoneli olan icra görevlisi; mesleğin tarihçesi, özellikleri, mesleğe kabul koşulları ve mesleğin organizasyonu çerçevesinde incelenmiştir. İcra görevlisinin faaliyetleri ortaya konulmak suretiyle meslek hakkında somut bir algı oluşturulmaya çalışılmıştır. Fransız hukukunda icra görevlisinin statüsü, hakları, yükümlülükleri ve sorumluluğu doktrin ve içtihatlar ışığında incelenmiş, gerekli yerlerde bir mukayeseli hukuk çalışması boyutlarında olmasa da diğer hukuk sistemlerine değinilmiş ve önem arz eden noktalarda hukukumuza temas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In French law, the bailiff has a long-established history. Bailiff is a public officer, a person authorized by the Ministry and a legal assistant. However, the bailiffs are not civil servants but self-employed. Bailiffs carry out dozens of activities. The most important main traditional activities that bailiffs perform in the monopoly are enforcement and the service of documents. In this study, the history of the profession and its characteristics, the entry conditions to the profession, the professional structure and the activities of the bailiff are examined. The status, rights, obligations and liabilities of the bailiff are examined in light of doctrine and court practices.