Retro pazarlama etkinliklerinin tüketicilerin marka-moda algısı açısından incelenmesi ve bir araştırma
Une etude sur les activités de rétro marketing en termes de la perception de la marque et de mode des consommateurs et une recherche
- Tez No: 475499
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAN ÖZTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Retro pazarlama etkinlikleri, nostalji unsurunun pazarlama etkinliklerinde kullanılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Nostalji merakı postmodern toplumda, özellikle son yıllarda bir çeşit moda haline gelmiştir. Öte yandan, postmodern bireyin güven kavramı ile her zaman sorunlu bir ilişkisi olmuştur. Bu çalışma, postmodern topluma ilişkin yukarıdaki varsayımlardan yola çıkarak, işletmelerin retro pazarlama etkinliklerini tüketicide marka güveni yaratmada kullanılıp kullanılamayacağını tespit etme amacı taşımaktadır. Bu bağlamda, tüketici nezdinde gerçekleştirilen bu araştırmada, moda bilincinin nostalji eğilimini etkileyip etkilemediği, nostalji eğiliminin marka güvenini etkileyip etkilemediği ve marka romantizminin bu süreçte aracı rol oynayıp oynamadığı tespit etmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Retro marketing activities are realized by using nostalgia element in marketing activities. The nostalgia curiosity has become a kind of fashion in the postmodern society, especially in recent years. On the other hand, the postmodern individual has always been a problematic relationship with the concept of trust. This study is based on the above assumptions about postmodern society, aims to determine whether businesses can use retro marketing activities to create brand confidence in consumers. In this context, it was tried to determine whether the fashion consciousness influence the nostalgia tendency, whether the tendency of nostalgia affects the brand trust and whether brand romanticism played an intermediary role in this process.