Bazı önemli gül çeşitlerinin Tekirdağ koşullarında gelişme ve çiçek özelliklerinin saptanması
- Tez No: 47550
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASLI B. KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Bazı Önemli Gül Çeşitlerinin Tekirdağ Koşullarında Gelişme ve Çiçek Özelliklerinin Saptanması Aliye KARAHAN Ziraat Mühendisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Aslı Bayçın KORKUT 1995, Sayfa 46 Jüri: Doç.Dr. Aslı Bayçın KORKUT (Danışman) Prof.Dr. Servet VARIŞ Yrd.Doç. Levent ARIN Bu araştırma ile ticari açıdan önemli altı gül çeşidinin {MerveiUeusetMicheîe Meilland, Grup an Berlin, Carina, Sonia, Carte Blanche) Tekirdağ koşullarında gelişme ve çiçek özelliklerinin saptanması amaçlanmıştır. Deneme 1992 yılında, İnanlı T.İ.M.'de tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çeşitlerin saptanan özellikleri bakımından sonuçlan aşağıda sunulmuştur: 1. Gelişme dönemi ortasında çeşitlerin bitki boylan arasında istatistiki bir fark bulunamamıştır.II 2. Bitki taç genişliği ortalama değerlerinde gelişme dönemi ortası ve dikim sırasındaki durumları pareî lik göstermemiştir. Sonia (69.21 cm) ve ikinci sırada yer alan Carte Blanche (67.58 cm) en fazla bitki taç genişliğine sahip çeşitlerdir. 3. En erken çiçeklenen çeşit Carte Blanche (48.46 gün) olmuştur. 4. En fazla çiçek açan çeşitler Michele Meilland (98.04 adet) ve Sonia (78.25 adet)'dır. 5. Açan çiçeğin dayanma süresi en fazla Michele Meilland (9.99 gün) ve Carına (9.52 gün)'de olmuştur. 6. Çiçek çapı en fazla olan çeşitler Grup an Berlin (11.22 cm) ve Merveilleuse (10.89 cm)'dür. 7. Petal yaprak sayısı en fazla olan çeşit Carte Blanche (1 16.69 adet)'dir 8. Belirlenen özellikler toplu olarak değerlendirildiğinde Sonia çeşidi en uygun çeşit olarak saptanmıştır. Bunu Michele Meilland ve Carte Blanche izlemiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Postgraduate Thesis Determination of Growing up and Flower Specialities of Some Important Roses Varieties Under Tekirdağ Condition Aliye KARAHAN Agricultural Engineer Trakya University The Institue of Natural Sciences Agricultural Horticulture Mainscience Section Supervisor: Doç.Dr. Ash Bayçın KORKUT 1995, Page 46 Jury: Doç.Dr. Aslı Bayçın KORKUT (Supervisor) ProfDr. Servet VARIŞ Yrd.Doç.Dr. Levent ARIN In this research, the aim was to determine the characteristics of growth and flower six varieties of rose (Merveilleuse.Michele Meilland, Grup mı Berlin, Carina, Sonia, Carte Blanche) which are important in commercial point of view, under Tekirdağ conditions. The experiment was established in 1992 according to“Randomized Complete Block Design”as at 4 repetition in İnanlı Agricultural Enterorise.IV Under the view of specialises that are determined, the result of the varieties are as follows; 1. In the middle at the growth period, no statistical difference was found among the lengths of the plants. 2. The average values of plant width, in states at the middle at the growth period and planting do not show any the second one Carte Blanche (67.58 cm) and the varieties of Sonia (69.21 cm) that have the widest plant. 3. Carte Blanche is the kind that is come into flower the earliest (48.46 days). 4. The kinds that come into flower more than the others are Michele Meilland (98.04 units) and Sonia (78.25 units). 5. Duration of saty of flowers is longest in the kinds at Michele Meilland (9.99 days) and Carina (9.52 days). 6. The variety that have the biggest flower diameter are Grup an Berlin (1 1.22 cm) and Merveilleuse (10.89 cm) 7. The kind that have the most number of petals is Carte Blanche (1 16.69 units). 8. When the specialitres determined are analised all together, Sonia is found as the most suitable variety Michele Meilland and Carte Blanche follow it.