Farklı ekim zamanlarının, ısıtılmayan cam serada yetiştirilen hıyar çeşitlerinde, gelişme ve verim üzerine etkisi.
- Tez No: 47549
- Danışmanlar: PROF.DR. SERVET VARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
I ÖZET Farklı ekim zamanlarının, ısıtılmayan cam serada yetiştirilen, Beith Alpha F1 ve Safaa F1 hıyar çeşitlerinde gelişme ve verim üzerine etkisini, hangi çeşidin geç ilkbahar ürünü olarak yetiştirilmeye daha uygun olduğunu ve Tekirdağ yöresinde sağlanabilecek erkenciliği belirlemeyi amaçlayan bu çalışma, 1992 yılı geç ilkbahar yetiştirme periyodunda Trakya Üniversitesi, Tekirdağ Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü 'ne ait ısıtılmayan cam serada yapılmıştır. Tohumların ekimi; Eı (13 Şubat), E2 (25 Şubat), E3 (10 Mart) ve E4 (17 Mart) tarihinde gerçekleştirilmiştir. Erkenci meyve sayısı ve verimi E1 'de daha yüksek olmasına rağmen toplam verim düşük olmuştur. Erkenci meyve verimi Safaa F1'de Beith Alpha F1 'den daha fazladır. Toplam verim ve erkencilik için en iyi kombinasyon Safaa F1 'in E2 (25 Şubat) ekimidir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The aim of this research was to find out the effect of different sowing times on the earliness, growth and yield of cucumber cultivars Beith Alpha F\ and Safaa F\ which were grown as a late spring crop in the cold glasshouse of Tekirdağ Agricultural Faculty, Department of Horticulture in 1992. The seeds were sown on; S\ (13 th February), S2 (25 th February), S3 (10 th March), S4 (17 th March). The early fruit number and yield were higher in S 1, but the total yield was low. The early yield was higher in Safaa F\ than Beith Alpha Fj. The best combination for the total fruit and earliness was the sowing of Safaa Fj on S2 (25 th February).