Bazı karanfil çeşitlerinden alınan çeliklerde değişik ortamların köklenmeye etkileri
- Tez No: 47551
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASLI B. KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
HI ÖZET Bıı araştırına, bazı karanfil çeşitlerinden (Orange Tony, Rony, Shelly) alınan çeliklerin 2/3 iri perlit + 1/3 toil, 2/3 ince perlit + 1/3 tor!" ve 2/3 dere kumu + 1/3 torf olarak hazırlanmış ortamlardaki köklenme yeteneklerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Denemeler, 7.5.1991-8.6.1991 tarihleri arasında T.Ü. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait ısıtılmayan cam serada kurulmuştur. Üç tekrarlamalı olarak bölünmüş parsellerde faktöriyel deneme desenine göre kurulan denemede her çeşitten 180 adet olmak üzere toplam 540 adet çelik kullanılmıştır. İlk kök verme süresi, köklenme yüzdesi, kök sayısı, kök uzunluğu ve kök kalınlığı özelliklerinin incelendiği araştırmada şu sonuçlar alınmıştır. Kullanılan ortamlardan 2/3 iri perlit + 1/3 torf ortamında en iyi sonuç elde edilmiştir. En kötü sonuçlar ise 2/3 dere kumu + 1/3 torf ortamında elde edilmiştir. Çeşitler arasında fark ise önemsiz çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY This research was made to determine the roofing abilities of some carnation varieties (Orange Tony, Rony, Shelly) cuttings in different media (2/3 coarse perlite + 1/3 peat, 2/3 river sand + 1/3 peat, 2/3 fine perlite + 1/3 peat). The experiments were established during 7.5.1991-8.6.1991 growing period in the cold glasshouse of T.U. Tekirdağ Agricultural Faculty. The experimental design was a split plot with three replications and the treatments were arranged factorially. 180 cuttings were used from each species making a total of 540 cu-ttings. The time to the first rooting, rooting percentage, root numbers, root thickness kness and root lenght were investigated and following results were obtained. The best rooting medium was 2/3 coarse perlite + 1/3 peat, the worst one was 2/3 river sand + 1/3 peat. There was no significant differences between varieties.