Çukurova koşullarında farklı ekim sıklıklarının cin mısırında (zea mays everta) dane verimi ve bazı agromorfolojik özelliklere etkisinin saptanması
Determination of the effect of different sowing rates on grain yield and some agromorphological characteristics of popcorn (zea mays everta) in the Çukurova region conditions
- Tez No: 623815
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, Çukurova Bölgesi ana ürün koşullarında cin mısırında farklı sıra üzeri mesafelerin (6 cm, 10 cm, 14 cm ve 18 cm ve 22 cm) dane verimi ve diğer bazı agromorfolojik özelliklere etkisini belirlemek amacıyla, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Alanında 2019 yılında, bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, farklı ekim sıklıklarının birim alandaki bitki sayısı, sap kalınlığı, koçan boyu, koçanda dane sayısı, tek koçan ağırlığı, koçanda dane ağırlığı, yatma, bin dane ağırlığı ve koçanda sıradaki dane sayısı üzerine etkisinin önemli olduğu; cin mısırı çeşitlerinin ise hektolitre, patlamayan dane oranı, koçanda sıradaki dane sayısı ve dane verimi yönünden önemli farklılıklar gösterdiği saptanmıştır. Koçan dane verimi ve bitki yoğunluğuna bağlı olarak, dane verimi yönünden cin mısırında en uygun sıra üzeri ekim sıklığının 10-14 cm olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This investigation was conducted to determine the effect of different seeding rates (6 cm, 10 cm, 14 cm, 18 cm and 22 cm) on the grain yield and several agromorpholgical characters of popcorn, with a split plot arrangement with three replications in the main crop conditions of Çukurova University, Agricultural Faculty, Field Crops Department Research Fields. The results showed that, different seeding rates afected significantly plant density per area, stem diameter, ear length, number of seeds per ear, ear weight, grain weight per ear, lodging, 1000 grain weight and grain number per ear row. Significant differences were observed for hectoliter weight, unpopped grain rate, grain number per ear row and grain yield between the popcorn varieties. It can be concluded that, In the Çukurova Region conditions the optimum seedin rate was 10-14 cm for maksimum grain yield.