How robust are the stars?: Network formation under shock and group effects
Yıldızlar ne kadar dayanıklı?: Şok ve grup etkileri altında ağ oluşumu
- Tez No: 475501
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE ÖZTÜRK GÖKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İşbirliksiz ağların oluşumunu inceleyen Bala ve Goyal modeli (2000) gösterir ki tek taraflı fayda akışının olduğu durumda boş ağ ve“çark”; çift taraflı fayda akışının olduğu durumda merkezden sponsor olunan yıldız katı Nash dengesidir. Falk ve Koşfeld'in deneysel çalışması (2003) Bala ve Goyal'ın katı Nash dengesine dair tahminlerinin tek yönlü fayda akışı durumunda isabetli oluyorken çift yönlü fayda akışı durumunda büyük oranda başarısız oldugunu ileri sürer. Öte yandan, Goeree ve arkadaşları, modele heterojen ajanların girişinin, çift yönlü fayda akışının olduğu durumda, yıldız yapılı ağların oluşmasını sağladığını ortaya koyar. Bu tezin amacı, yıldız yapılı ağları gözlemlemek ve sonrasında bu yıldızların iki etkiye karşı dayanıklılığını ölçmektir: şok etkisi ve grup etkisi. Bu bağlamda, mevcut literatüre yıldız dayanıklılığı kavramı ile yıldız dayanıklılığını zorlayacak bu olası iki etkiyi sunarak katkıda bulunulur. Sonuçlar gösterir ki şok etkisi ve grup etkisi yıldız dayanıklılığına karşı iki farklı düzlemde, sırasıyla yatay ve dikey, işler.
Özet (Çeviri)
Bala and Goyal (2000) model which investigated formation of non-cooperative network demonstrates that the empty networks and the wheel in the one-way flow of benefit model, and the center-sponsored star in the two-way flow of benefit model are strict Nash equilibria of their game. Experimental study of Falk and Kosfeld (2003) show that the predictions based on (strict) Nash equilibrium of Bala and Goyal work well in the one-way flow model whereas they largely fail in the two-way flow model. Goeree et al. (2009), on the other hand, indicate that introduction of heterogeneous agents to the model provides star-shaped networks in two-way flow model. The first purpose is to observe star-shaped networks and then to measure the robustness of stars against two effects: shock effect and group effect. In this context, existing literature is contributed by introduction of the concept of star robustness and two effects which force the star robustness: shock effect and group effect. The results show that shock effect and group effect perform against the star robustness through two different planes: horizontal and vertical respectively.