Menajerlik sözleşmesi
Agent contracts
- Tez No: 845217
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Menajer bir sanatçının, sporcunun ya da kulübün daha verimli ve düzenli bir kariyere ulaşması amacı ile mesleki işlerini yöneten kimsedir. Menajerlik sözleşmesi ise menajere faaliyetlerini üstlendiği tarafın daha başarılı bir kariyere ulaşabilmesi için her türlü faaliyeti yapma yetkisinin verildiği sözleşme olarak tanımlanabilir. Menajerlik Sözleşmesi Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenen sözleşmelerden biri değildir. Sözleşme özgürlüğü prensibi çerçevesinde sözleşme tarafları serbest iradeleri ile menajerlik sözleşmesi kurabilmektedir. Çalışmamız çerçevesinde menajerlik sözleşmesi kavramı, unsurları, sözleşmenin kurulması, hukuki niteliği ortaya konulmuş benzer sözleşmeler ile karşılaştırılması yapılmıştır. Akabinde menajerlik sözleşmesinde tarafların borçları ile bu borçlara aykırı davranılmasının sonuçları ve menajerlik sözleşmesini sona erdiren durumlar ve sona ermenin sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
A agent is defined as someone who manages the professional affairs of an artist, athlete or club. Further, agent contract can be defined as a type of contract which the aget is authorized to pursue all kinds of legal actions in order to ensure the successful and thriving career of the respesented party. The Agent Contract is not specifically regulated under the Turkish Code of Obligations. Taking into consideration the principle of freedom of contract, the contracting parties are entitled to establish a agent contract with their free will. Within the framework of our study, the concept of the agent contract and its elements have been analyzed and its legal nature have been compared with similar type of contracts. Subsequently, the debts of the parties in the agent contract and the consequences of violating these debts were examined. Finally, the termination of the agent contract and its consequences are discussed.