Proposition of a new sustainability performance evaluation model and its application on energy projects
Yeni bir sürdürülebilirlik performans değerlendirme model önerimi ve enerji projelerine uygulanması
- Tez No: 475519
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde ekonomik faaliyetler, doğrudan ve dolaylı toplumsal yansımaları ve çevresel etkilerinden bağımsız olarak düşünülemez hale gelmiştir. Ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerin bütünsel ve dengeli biçimde ele alınması ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Üretim faaliyetlerinin, ürünlerin, projelerin ve tedarik zincirlerinin sürdürülebilirlik performansının ölçülmesi, bu açıdan giderek önem kazanmaktadır. Ne var ki, sürdürülebilirliği bir bütün olarak değerlendirebilecek ve iş dünyasında uygulanabilecek kapsamlı ölçüm modelleri oldukça yetersizdir. Söz konusu çalışma, bir karar destek aracı olarak farklı sektörler ve amaçlar için uyarlanabilen bir yapıda, yöneylem teknikleriyle bütünleşik, yenilikçi bir sürdürülebilirlik performansı değerlendirme yapısı önermektedir. Bu yapı, 4 seviyeli hiyerarşik bir kriter modeli temelinde çok ölçütlü karar verme (AHP-VIKOR) ve grup karar verme teknikleri kullanmaktadır. Önerilen çerçeve, uygulama alanı olarak enerji sektörü için Türkiye'den iki gerçek vaka analizi üzerinde test edilmiş, yazın ve iş dünyası için etkinliği ve uygulanabilirliği somut olarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, economic activities cannot be considered separately from their direct and indirect social impacts and environmental consequences. Economic, environmental and social effects need to be approached and assessed with a balanced and integrated manner. Under these circumstances, the assessment of sustainability performance of manufacturing processes, product, projects and supply chains is particularly important. Nevertheless, available models that aim to evaluate sustainability of business activities in a holistic way are limited in their scope and methodology. To address this gap, an innovative sustainability performance evaluation framework is proposed in this study as a decision-making support tool for different industries and purposes with the help of operations research methods. This structure is based on a 4-level hierarchical criteria model, combined with multi-criteria decision making (AHP-VIKOR) and group decision making methods. It is then adapted for the application area of energy, where the framework is tested on two real case studies from Turkey to demonstrate its effectiveness and usability in literature and business operations.