Le Concept de décision chez Nietzsche
Nietzsche'de karar kavramı
  1. Tez No: 475518
  2. Yazar: İBRAHİM EYLEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜRKER ARMANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tez, Nietzsche'de karar kavramının eleştirisini ve yeniden kuruluşunu incelemektedir. Nietzsche'nin, temel ilkeleri tarihsel bir bakış açısının etrafında şekillenen“yeni psikoloji”si, insanların verdiği her tekil kararın katmanlı bir yapıda olduğunu gösterir. Her tekil kararın kronolojisi, o“kararı veren”bireyin kronolojisinin ötesine uzanır. Temel bir özellik olan katmanlılık, insan kararlarının bir“soykütük incelemesi”çerçevesinde düşünülebilmesini ve bu kararların oluşumundaki çokluğun, süreçselliğin ve ilişkiselliğin ortaya çıkarılmasını sağlar. Karar verme süreçlerinde muhakemenin temel bir rolü olmadığını öne süren Nietzsche, insan kararlarının“kişisel olmayan”niteliğinin altını çizer. Diğer taraftan, tam anlamıyla“kişisel”olarak betimlediği bir“büyük karar”la başlayacak tarihsel bir kırılmadan söz eder. Bu büyük kararın verilmesi, insanların gelecekteki tüm kararlarının bir kriteri olarak“ebedi dönüş”düşüncesinin içselleştirilmesi anlamına da gelmektedir. Yukarıdaki tespitlere dayanarak bu tez, birinci olarak, her tekil kararın oluşumunun regresif incelemesi için şema sunan bir“karar soykütüğü”önermekte, ikinci olarak, insanlığın“bilinçli”bir evriminin yolunu açacak“büyük karar”ın verilmesinin ön koşullarını ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the criticism and the reconstruction of the concept of“decision”in Nietzsche. The Nietzschean“new psychology”, whose principals are established according to a historicizing perspective, demonstrates that each human decision is a stratified structure and that the chronology of a singular decision goes beyond that of the individual who“decides”. Stratification as an essential characteristic makes it possible to rethink human decisions in a genealogical way, and to reveal the plurality, the processuality and the relationality in their formations. Nietzsche degrades the status of deliberation in the decision-making process, and emphasizes the“impersonal”nature of human decisions that are based, in general, on impersonal values and opinions. On the other hand, he introduces the idea of a radical break in history, engendered by a“great decision”considered to be properly“personal”. The taking of this great decision is identified with the incorporation of the thought of eternal return that is considered as the criterion for any subsequent decision of the individual. On the basis of these considerations, this thesis suggests, first of all, a“decision genealogy”which gives a schema for the regressive examination of singular decisions within the framework of Nietzschean psychology. Second, it aims to shed light on the historical preconditions of the shift to a conscious evolution of humanity, initiated by the great decision as a crystallized expression of Nietzschean philosophy's prescriptive dimension.