Ahududu bitkisinde (Rubus idaeus spp.) en uygun dikim budamasının belirlenmesi ve bunun vejetatif ve generatif gelişme üzerine etkisi
  1. Tez No: 47554
  2. Yazar: ZAFER MAKARACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu deneme 1995 yılında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü deneme alanında yürütülmüştür. Denemede ahududu bitkisinde en uygun dikim budamasının saptanması, bunun vejetatif ve generatif gelişme üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçla“Ruby”çeşidi kırmızı ahududu denemede kullanılmıştır. Ahududuları dikim esnasında 4,6,8,10 ve 12 göz bırakılarak budanmışlardır. Dikim mesafesi olarak da 3 m sıra arası sabit kalmak koşuluyla sıra üzeri 0.5 ve 1 m mesafeleri kullanılmıştır. 5 farklı budama arasında vejetatif ve generatif gelişmenin dengede olduğu 6 ve 8 göz bırakılan fidanlar dikim için önerilebilir. ANAHTAR KELİMELER: Ahududu, Dikim budaması, Göz sayısı, Rubus idaeus, Kırmızı Ahududu
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This research was carried out in the Department of Horticulture, University of Thrace. Experimental fields were used in Tekirdağ Agriculture Faculty for this research. In this research“Ruby”cultivar red Raspberry was used. Five different number of buds were left to obtain the best result from Raspberry pruning while planting procedure The number buds on the canes were 4,6,8, 1 0 and 1 2. The results from vegetative and generative criteria showed that the canes that have 6 and 8 buds gave the best result. Because values were in an equilibrium both for generative and vegetative criteria. KEY WORDS: Raspberry, Planting pruning, Number of buds, Rubus idaeus, Red raspberry