Kat karşılığı inşaat işlerinde vergi idaresi ile yargı organları arasındaki anlaşmazlıklar ve çözüm analizleri
Analysis and resolution of disputes between tax administration with judicial bodies in flat swap building system
  1. Tez No: 475556
  2. Yazar: MEHMET EMRAH BİNİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS VARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türkiye ekonomisinin başlıca lokomotif faaliyet alanlarından biri olan inşaat sektörü, oldukça kapsamlı bir çerçevede ele alınması zaruret teşkil eden, birçok gider-maliyet unsurunu muhteviyatında barındıran ve bilumum sektörlerde ilave istihdam imkânları sunan bir faaliyet alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. İnşaat işleri; hazırlık, yapıların pazarlanması ve satış aşamasına kadar oldukça girift bir yapı arz etmekte olup, bu iştigallerden ötürü elde edilen kazançların vergilendirilme işlemine tabi tutulması açısından da bir hayli tereddütlü işlemleri ve uygulamaları uhdesinde barındırmaktadır. Bu tereddütler ile ilgili olarak gerek mükellefler gerekse de vergi idaresi olarak bazı hususlarda anlaşmazlıklar ve görüş farklılıkları ortaya çıkmakta ve doğal olarak bu hususlar yargı organlarına taşınmaktadır. Sektör genel itibarı ile Türk Vergi Hukukunda özel inşaat ve yıllara sâri inşaat olarak ikili bir sınıflandırmaya tabi tutulmakta ve vergilendirilmektedir. Bu çalışma inşaat sektörünün işleyişine yönelik özel inşaat işleri bünyesinde ihtiva edilen“Kat Karşılığı İnşaat İşleri'ne”yönelik vergi idaresince gerçekleştirilen denetimler ve yargı kararları çerçevesinde tereddütlü bulunan hususlara açıklık getirip vuku bulan sorunlara yönelik geniş bir yelpazede çözüm önerileri sunma gayesini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The construction sector, which is one of the main locomotive activities of the Turkish economy, is confronted as an area of activity that needs to be addressed in a fairly comprehensive framework, includes many expenses/cost components, provides additional employment opportunities in many sectors. Construction works presents a fairly complex structure including preparation, marketing of buildings and sales stage and it also contains a lot of hesitant transactions and practices in terms of subjecting the profits obtained from these activities to the taxation process. As regards these doubts, disputes and differences of opinion arise between the taxpayers and the tax administration in some matters and naturally these matters are transferred to the judicial bodies. The sector is subject to a dual classification in the Turkish Tax Law as private construction and permanent construction for years and is taxed. This study is aimed to clarify any hesitant issues and to provide a wide range of solutions to the problems arising in the context of the audits and judicial decisions made in the tax administrations for the“The Flat Swap Building System”included in the private construction works for the construction sector.