Yolculuk çarteri sözleşmesinde tarafların yükümlülükleri
Duties of the parties in voyage charter contracts
  1. Tez No: 475555
  2. Yazar: KAĞAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜYSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Yolculuk çarteri sözleşmesi, taşıyanın, navlun adı verilen ücret karşılığında, kısmen veya tamamen taşıtana tahsis ettiği gemiyle, denizde eşya taşımayı üstlendiği sözleşmedir. Uzun yıllardır uygulanan ve günümüzde yaygın bir kullanım ağına sahip bir sözleşme olan yolculuk çarteriyle güdülen amaç, eşyanın teslim alındığı şekliyle ve zamanında hak sahibine teslimini gerçekleştirebilmektir. Bu amacın gerçekleşebilmesi, ancak tarafların üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirebilmesiyle mümkün olabilecektir. Tarafların üzerine düşen yükümlülüklerin neler olduğu, bu yükümlülüklerin kapsamı, hukuki niteliği, yükümlülüklerin ihlal edilmesi durumundaki sorumluluk ve tarafların sahip olacağı imkanlar, çalışmamızın temel odak noktalarıdır. Bu çalışmada, yolculuk çarteri sözleşmesiyle ilgili olarak 6102 sayılı TTK ile yapılan değişiklik ve yenilikler göz önüne alınarak, konu, Anglo-Amerikan ve Alman Hukuku'yla mukayeseli şekilde incelenmiştir. Ayrıca, erişilebildiği ölçüde, İskandinav ve Çin Deniz Hukuku'na ilişkin bilgilere yer verilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede, öncelikle, yolculuk çarteri sözleşmesinin unsurları ve özellikleri ortaya konulmuş, benzer deniz ticareti sözleşmeleriyle mukayesesi yapılmış ve sözleşmenin tarafları, ilgilileri ve aracıları açıklanmıştır. Daha sonra, taraflarının yükümlülükleri, teker teker ele alınmış ve bu yükümlülüklere aykırılık durumunda ortaya çıkabilecek olası sorunlara çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Yolculuk çarteri sözleşmesinden doğan yükümlülükler, kuşkusuz çalışmamızda ele aldığımız hususlardan ibaret değildir. Sözleşme serbestisi ilkesi çerçevesinde, tarafların aralarında anlaşarak çeşitli yükümlülükleri üstlenmeleri mümkündür. Fakat, uluslararası düzenlemeler, yerli ve yabancı hukuk kuralları ve günümüz uygulaması dikkate alındığında, işlenilen konuların, uyuşmazlıkların büyük bir kısmına hitap ettiği görülecektir.
Özet (Çeviri)
Voyage charter contract is the contract that the carrier undertakes to carry goods at sea with the vessel allocated to vehicle, partially or wholly, in return for the so-called freight charge. The purpose of the voyage charter, which is a contract that has been applied for many years and which has a widespread usage network today, is to be able to deliver to the rightful owner in time and the manner of receipt. The raelization of this object will only be possible if the parties can fulfill their obligations. What are the duties of the parties, the scope of duties, the legal nature, the liability if the duties are violated and the possibilities of the parties are the main focas points of our work. In this study, the issue has been examined in comparision with Anglo-American and German Law, taking into account the changes and amendments made with the Turkish Commercial Code numbered 6102 with respect to voyage charter contract. In addition, to the extent that access is possible information on the Scandinavian and Chinese Maritime Law has been tried to included. In this context, the elements and characteristics of the voyage charter contracts are firstly presented, comparable with similar maritime contracts, and parties, cargo interests and intermadiaries of the contractor are explained. Later, obligations of the parties have been adressed individually and tried to find solutions to possible problems that may arise in case of contradiction. Obligations arising out of the voyage charter contract are not only matters we have dealt with in our work, but also others. Under the framework of the agreement liberalization principle, it is possible for the parties to undertake various obligations by mutual agreement. However, considering international regulations, domestic and foreign legal rules and current practice, it will be seen that the topics covered adress a large part of the conflicts.