Psikotik bozukluğu olan çocuğa sahip ebeveynde gözlemlenen depresyon, kaygı ve dindarlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the level of depression, anxiety and religion of parents having children with psychotic disorders
- Tez No: 475559
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araştırmanın genel amacını, psikotik bozukluğu olan çocuğa sahip ebeveynde gözlemlenen depresyon, kaygı ve dindarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi oluşturmaktadır. Betimsel tarama modelinin ilişkisel tarama yöntemiyle yapılan çalışmanın araştırma grubunu, Sağlık Bakanlığı Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezine başvuran 100 hastanın ebeveyni oluşturmaktadır. Araştırma verileri 2015-2016 yılında toplanmıştır. Araştırmada ebeveynlerin depresyon düzeyini belirlemek amacıyla Hisli (1989) tarafından uyarlaması yapılan 'Beck Depresyon Envanteri', Öner ve Le Compte (1983) tarafından uyarlanan 'STAI Sürekli Kaygı Ölçeği' ve Karaca (2000) tarafından uyarlanan 'Deruni Dini Motivasyon Ölçeği' kullanılmıştır. Ayrıca ebeveynlerde herhangi bir psikopatoloji durumunu saptamak için uyarlaması Dağ (1991) tarafından yapılan 'SCL-90R' ve o anki kaygı durumunu saptamak için 'STAI Durumluk Kaygı Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmada demografik ve diğer özellikler ile depresyon, kaygı ve dindarlık arasındaki ilişkinin anlamlılık düzeyi için Bağımsız Gruplar için t Test ve Tek Yönlü ANOVA kullanılmıştır. Araştırmada depresyon, kaygı ve dindarlık arasında ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayı analizi tekniği kullanılmıştır. Ayrıca dindarlığın depresyon ve kaygı üzerinde yordayıcı rolü ve etkisini incelemek için Basit Doğrusal Regresyon Analizi tekniği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 İstatistik Paket Programında analiz edilmiştir. Sonuçlara bakıldığında, psikotik bozukluğu olan çocuğa sahip ebeveynlerin hafif düzey depresif belirtiler gösterdiği ortaya konmuştur. Bunun yanında, bu ebeveyn grubunda orta düzey kaygı ve dindarlık görülmüştür. Ebeveynin dindarlığı ile depresyon ve kaygı arasında negatif yönde anlamlı ilişkisi ortaya konmuştur.Ebeveynlerin dindarlığının depresyon ve kaygı üzerinde yordayıcı etkisi olduğunu, depresyonu %58, kaygıyı ise %34 açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The overall aim of the study is to examine the relationship between depression, anxiety, and religiosity observed in parents who has children with psychotic disorders. The research group of the study of the descriptive screening model by the relational screening method, The parent of 100 patients who apply Sağlık Bakanlığı Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi. The research data were collected in 2015-2016. In the study, 'Beck Depression Inventory' adapted by Hisli (1989), 'STAI State-Trait Anxiety Inventory' adapted by Öner ve Le Compte (1983) and 'Intrinsic Religious Scale' adapted by Karaca (2000) was used for determine the depression level of parents. It also detect parents to identify any psychopathology was used to 'SCL-90R'adapted by Dağ (1991), and a 'STAI Durumluk Kaygı Ölçeği' was used to determine the moment of anxiety.The significance level of the relationship between demographic and other characteristics and depression, anxiety and religiosity in the study was Independent-Sample t Test and One Way ANOVA. Correlation was used to determine whether there was a relationship between depression, anxiety and religiosity in the study. In addition, the Lineer Regression Analysis was used to look at the influence of depression, anxiety variables on religiosity. The obtained data were analyzed in SPSS 22.0 Statistical Package Program. In conclusion, parents with a child with psychotic disorder showed mild depressive symptoms. However, there was moderate concern and piety in this parent group. Parental depression and anxiety levels were found to be negatively and significant related to the degree of religiosity. Depression and loss are the effects on religiosity, Especially religiosity and depression were found to be related.